Phil Bosmans citáty

Phil Bosmans foto

30   13

Phil Bosmans

Dátum narodenia: 1. júl 1922
Dátum úmrtia: 17. január 2012

Phil Bosmans bol belgickým katolíckym rehoľníkom a autorom mnohých osvetových prác.

Narodil sa 1. júla 1922 v Gruitrode, vo flámskej provincii Limburg. Pochádzal z jednoduchej roľníckej rodiny. Jeho otec bol malým farmárom. Rodina mala štyri deti.

V roku 1934 začal študovať na gymnáziu. Keď mal 16 rokov rodina sa presťahovala do Genku v limburskej provincii, kde Phil strávil veľkú časť svojej mladosti medzi baníkmi. Bezstarostné školské roky v máji 1940 ukončila vojna. Jej prvé mesiace Phil spolu so svojimi bratmi prežil na úteku. Pretože nemali čo jesť, museli sa naučiť i kradnúť. Najhoršie však pre nich bolo, že nemali žiadne spojenie s domovom a nevedeli, či ich rodičia ešte žijú. Tento život ho naučil rozumieť biednym.

V roku 1941 sa Phil Bosmans stal mníchom v reholi montfortánov, ktorá sa v Belgicku venuje sociálne vydedeným ľuďom. Montfortáni boli uznávanými kazateľmi. Cestovali po farnostiach, na jednom mieste sa zvyčajne zdržali niekoľko týždňov. Usporadúvali stretnutia v rodinách, v kaviarňach, povzbudzovali obyvateľov k životu vo viere, organizovali mariánske púte, spovedali, kázali. Bosmans medzi nimi zostal do konca vojny.

V roku 1945 sa presťahoval do holandského Oirschotu, kde bol dňa 7. marca 1948 vysvätený za kňaza. Ako katolícky kňaz bol Phil Bosmans taký činný, že sa v júni roku 1954 zrútil totálne fyzicky i psychicky vyčerpaný. Počas dvoch rokov zostal upútaný na lôžko a bol sotva schopný niečo urobiť. Jeho cirkevní predstavitelia ho nechceli veľmi zaťažovať a dožičili mu veľa voľného času na zotavenie.

Napriek tomu, že jeho zdravie zostalo podlomené a napriek lekárskej mienke, že nie je schopný žiadnej ďalšej práce, sa zotavujúci Bosmans - na výzvu kňaza Loopa - začal zaoberať hnutím Bond zonder Naam, Hnutím bez mena, a začal ho ďalej rozvíjať. Od roku 1957 sa už plne venoval tejto činnosti.

Až do roku 1991 bol Phil Bosmans predsedom a delegovaným správcom Hnutia bez mena. Dňa 1. júla 1991 ho oficiálne nahradil Frans van Oudenhove. Bosmans však aj potom ešte písal a robil mnohé prednášky doma i v zahraničí.

V decembri 1994 mal Phil Bosmans vážnu autonehodu. O niekoľko mesiacov neskôr utrpel mozgovú porážku, v dôsledku ktorej mu zostala paralyzovaná pravá ruka a noha. Odvtedy bol invalidný. Ale dokonca ani vtedy neprestal podľa možností korešpondovať, prednášať a poskytovať rady. Dňa 17. januára 2012 tento pozoruhodný muž, vedúci pozoruhodného hnutia, zomrel vo veku 89 rokov v Mortseli, ktorý patrí do antverpskej provincie. Jeho odchod mal počas celého týždňa široký ohlas v médiách.

Phil Bosmans požíval veľký obdiv predovšetkým vo Flámsku, pretože s mimoriadnou charizmou a obetavosťou viedol hnutie, podnecujúce spoločnosť ku „Kultúre srdca“.

Citáty Phil Bosmans


„Keď všetko zatemnila kríza, deti svetla zapália hviezdy.“

„Aké je to len požehnanie, keď sa nájdu dobrí ľudia, pri ktorých sa tvoje srdce cíti doma.“


„Kvety nemôžu kvitnúť bez slnečného tepla. Ľudia sa nemôžu stať ľuďmi bez tepla priateľstva.“

„Keď ti bude ťažko, snaž sa tak trochu podobať na klauna, ktorý v srdci plače, ale rozosmiaty hrá na husle a takto lieči slzy vlastného srdca.“

„Umenie života je tešiť sa z malého šťastia.“

„Keď sa ľudia znova stanú v láske ľuďmi jeden pre druhého, otvorí sa nebo nad zemou.“

„S tým, kto má vždy pravdu, sa žije ťažko.“

„Prečo mlčať o smrti? Od nej sa môžeme naučiť uvoľnene a spokojne žiť.“


„Šťastie si nemôžeš kúpiť, láska sa dáva zadarmo.“

„Keď sa naozajstne postíme, staneme sa uvoľnenými, staneme sa slobodnými. Dostaneme nové oči pre zázrak, ktorý nás obklopuje.“

„Nájdi si čas nato, aby si bol šťastný. Čas nie je autostráda medzi kolískou a hrobom, ale miesto pre parkovanie na slnku.“

„Nezabúdaj: každý deň sa ti dáva ako večnosť, aby si bol šťastný.“


„Keď to v živote naozaj praská, je humor dobrým tlmičom nárazov.“

„Láska je ako slnko. Tomu, kto ho má, môže veľa chýbať. Komu chýba láska, tomu chýba všetko.“

„Pre násilie sa musíš naučiť nenávidieť. Pre nenásilnosť sa musíš naučiť milovať.“

„Potrebujeme ľudí, ktorí vedia, kde sú rany, ktorí poznajú príčinu bolestí, ktorí položia prst na rany, so znalosťou veci a vľúdne zároveň.“

Podobní autori