Alexandr Nikolajevič Skrjabin citáty

Alexandr Nikolajevič Skrjabin foto

1   0

Alexandr Nikolajevič Skrjabin

Dátum narodenia: 6. január 1872
Dátum úmrtia: 27. apríl 1915

Alexandr Nikolajevič Skriabin bol ruský hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a hudobný pedagóg. Skriabinova tvorba sa viaže k neskorému romantizmu a tiež k impresionizmu.

Pochádzal z aristokratickej rodiny. Hudobné vlohy zdedil po svojej matke, ktorá bola koncertnou klaviristkou a ktorá zomrela na tuberkulózu, keď mal Skriabin len jeden rok. Skriabin sa hre na klavír venoval od raného detstva, učil ho aj striktný a prísny Nikolaj Zverev, ktorému za veľa vďačí aj Sergej Rachmaninov. Skriabin neskôr študoval na Moskovskom konzervatóriu. Ako klavirista bol, napriek svojím malým dlaniam a prstom, už v mladosti považovaný za „zázračné dieťa“.

V súkromí bol rozporuplnou osobou. Oženil sa s klaviristkou Vierou Izakovičovou, s ktorou mal niekoľko detí, ale deti a manželku opustil kvôli mladému študentovi, ktorého učil. Skriabin sa zaujímal o teóriu tzv. nadľudí , ktorej tvorcom bol Friedrich Nietzsche a o rôzne filozofické smery, čo sa odzrkadlilo v jeho hudobnom myslení.

Skriabin bol počas celého svojho života hypochonder. Zomrel na otravu krvi.

Citáty Alexandr Nikolajevič Skrjabin


„Optimista je ten, kto prežil a premohol zúfalstvo.“

„I am a moment illuminating eternity.... I am affirmation... I am ecstasy.“

„Whatever may be my activity in a given moment (whether I am composing, or whether I am making love...), I feel pleasure if there is an obstacle placed in my path but one not greater than my ability to overcome. If circumstances paralyze my energy, I suffer. From this point of view, pleasure and pain accompany every moment of our life, even if we try to disregard them.“

Podobní autori