Citáty o jedinečnosti, umení a ambíciách od Salvadora Dalího

Es.K
28. marec 2019

Nepochybne jeden z najznámejších umelcov na svete, Salvador Dalí bol španielskym maliarom známym pre svoje surreálne výtvory a bizarnú módu.

Dalí vyrastal v prísnej rodine a napriek tomu, že jeho otec nikdy netoleroval jeho výbuchy a výstrednosť, vždy podporoval jeho umelecké nadanie.

Dalí mal 16, keď jeho matka zomrela na rakovinu pŕs a táto udalosť naňho mala obrovský vplyv. V autobiografii Tajný život Salvadora Dalího, umelec písal o svojom divnom a niekedy znepokojivom správaní.

Kvôli vášni k porozumeniu podvedomia, Dalí si prečítal množstvo kníh od Sigmunda Freuda o psychoanalytických teóriách. K tomu, aby sa dostal do svojho podvedomia a zvýšil svoju umeleckú aktivitu, Dali vymyslel psychické cvičenie, ktoré nazval „paranoicko – kritická metóda“. Cvičenie mu pomohlo vytvoriť maľby, ktoré ho učinili najznámejším surrealistickým umelcom.

13 citátov od neho:

 1. Pravý umelec je ten, ktorý inšpiruje ostatných.
 2. Keď som mal šesť rokov, chcel som byť kuchárom. Keď som mal sedem, tak som chcel byť ako Napoleon - moje ambície odvtedy len a len rástli.
 3. Ja nie som na drogách. Ja som droga.
 4. Neboj sa dokonalosti – nikdy ju nedosiahneš.
 5. Inteligencia bez ambície je ako vták bez krídel.
 6. Chyby majú skoro vždy nedotknuteľnú povahu. Nikdy sa ich nepokúšaj napraviť. Naopak: odôvodni ich, skús im porozumieť. Potom ich už budeš schopný premeniť.
 7. Rozdiel medzi falošnými a skutočnými spomienkami je ako medzi klenotmi: nepravé vyzerajú vždy reálnejšie, viac brilantne.
 8. Surrealizmus je deštruktívny, ale ničí iba to, čo považuje za limity našich vízií.
 9. Nie ja, ale cynická a nevedomo naivná spoločnosť je klaunom, ktorý sa hrá na hry vážnosti, aby skryl svoju šialenosť.
 10. Každý, kto chce zaujať ostatných, ich musí vyprovokovať.
 11. Len dobrý vkus má silu sterilizovať a handicapovať hocijaké kreatívne fungovanie.
 12. Sú dni, keď si myslím, že umriem od spokojnosti.
 13. Je iba jeden rozdiel medzi mnou a bláznom. Blázon si myslí, že je rozumný, ale ja viem, že som šialený. Obrázok: http://whatson.ae/dubai/2018/06/salvador-dali-exhibition-opening-in-dubai-later-this-month/


Mohli by sa Vám páčiť aj citáty