Peter Dvorský citáty

1   0

Peter Dvorský

Dátum narodenia: 25. september 1951

Peter Dvorský je slovenský operný spevák , prezývaný tiež ako Pavarotti zo Slovenska. Má štyroch bratov: spevákov Miroslava, Jaroslava a Pavla a ekonóma Vendelína.

V rokoch 1969–1973 študoval na Konzervatóriu spev u Idy Černeckej. Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Od roku 1977 vystupoval na najpoprednejších zahraničných operných scénach . V roku 1977 účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate. Rodolfa v Pucciniho Bohéme spieval v La Scale, potom vo veronskej Arene, v Mníchove a v Metropolitnej opere v New Yorku . Za stvárnenie postavy Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999.

Na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci a speváčky. Luciano Pavarotti sa na Dvorského viackrát odvolával a označil ho za svojho legitímneho nástupcu. Napriek tomu, že sa z Dvorského nestala populárna celosvetová osobnosť, patril medzi najlepších tenoristov svojej generácie.

Od roku 2007 vedie v Piešťanoch každoročné Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského, ktoré sú súčasťou Piešťanského festivalu. V roku 2010 sa Dvorský stal riaditeľom Opery Slovenského národného divadla.

Citáty Peter DvorskýPodobní autori