Peter Dvorský citáty

1   0

Peter Dvorský

Dátum narodenia: 25. september 1951

Peter Dvorský je slovenský operný spevák , prezývaný tiež ako Pavarotti zo Slovenska. Má štyroch bratov: spevákov Miroslava, Jaroslava a Pavla a ekonóma Vendelína.

V rokoch 1969–1973 študoval na Konzervatóriu spev u Idy Černeckej. Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Od roku 1977 vystupoval na najpoprednejších zahraničných operných scénach . V roku 1977 účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate. Rodolfa v Pucciniho Bohéme spieval v La Scale, potom vo veronskej Arene, v Mníchove a v Metropolitnej opere v New Yorku . Za stvárnenie postavy Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999.

Na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci a speváčky. Luciano Pavarotti sa na Dvorského viackrát odvolával a označil ho za svojho legitímneho nástupcu. Napriek tomu, že sa z Dvorského nestala populárna celosvetová osobnosť, patril medzi najlepších tenoristov svojej generácie.

Od roku 2007 vedie v Piešťanoch každoročné Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského, ktoré sú súčasťou Piešťanského festivalu. V roku 2010 sa Dvorský stal riaditeľom Opery Slovenského národného divadla.


„Pre speváka, ako ostatne pre každého, kto chce podať výkon, je spánok dôležitý. Rovnako ako pohoda, kľud, pohyb na čerstvom vzduchu.“

Podobní autori