Periandros citátov

 Periandros fotka
1   0

Periandros

Dátum narodenia: 640
Dátum úmrtia: 583 pred n. l.

Reklama

Periandros bol syn a nástupca korintského tyrana Kypsela. Vládol od roku 625 pred Kr. do roku 585 pred Kr.

Periandros, syn Kypsela, ako uvádza antický autor Diogenes Laertios, bol Korinťan z rodu Heraklovcov. Vládol Korintu štyridsať rokov a na rozdiel od svojho otca ako skutočný tyran. Svoju moc premenil na svojvôľu, nepohodlných ľudí vyháňal z mesta a aby ľudia nemali čas na politiku, nútil ich pracovať ako otrokov. Pred prípadnou vzburou sa obkolesil početnou telesnou strážou.

Z jeho osobného života je známe, že sa oženil s Lysidou, ktorú sám nazýval Mellisou. Lysida bola dcérou epidaurskeho tyrana Prokla a Aristokratovej dcéry Eristheneie, pochádzala z rodiny, ktorá opanovala takmer celú Arkádiu. Manželom sa narodili dvaja synovia, Kypselos a Lykofrón. Starší Kypselos bol slabomyseľný a mladší syn Lykofrón sa so svojim krutým otcom po celý život nikdy nezmieril. Keď Periadros v návale hnevu zabil svoju tehotnú manželku, uveriac ohováračským rečiam svojich súložníc, ktoré dal neskôr upáliť, Lykofrón za svojou matkou veľmi žialil. Periandros ho preto poslal do vyhnanstva na Korkyru. V starobe ho potom dal zavolať, aby sa po ňom stal tyranom, ale Korkyrania ho medzitým stihli usmrtiť. Periandra to tak rozhnevalo, že dal mnoho ich synov poslať k lýdskemu vládcovi Alyattovi, aby ich dal vykastrovať. Alyattes v tom čase už ovládal takmer celé západné pobrežie Malej Ázie, ktoré obývalo grécke obyvateľstvo. Keď ich loď zakotvila na neďalekom ostrove Samos, utiekli k oltáru bohyni Héry a obyvatelia Samu ich zachránili. Periandros po týchto správach klesol na mysli a zomrel vo veku 80 rokov.

Periandros počas svojej vlády vykonal aj mnoho záslužného. Zakladal kolónie, zavedením novej peňažnej sústavy pozdvihol korintský obchod, podporoval umenie. Vybudoval dve námorné flotily, jednu v Korintskom a druhú v Sarónskom zálive. Údajne chcel prekopať Istmos a keď sa mu to nepodarilo, dal postaviť kamenný prievoz po ktorom sa na podvozku preťahovali lode z jedného mora do druhého.

Podľa Aristotela bol Periandros mudrcom, Platón to však poprel. Od Periandra pochádza mnoho výrokov. Napísal aj náučné básne, približne 2000 veršov. Keď sa ho spýtali, že prečo je tyranom, odpovedal: „Pretože dobrovoľný ústup prináša práve také nebezpečenstvo ako násilné odstránenie.“ Od neho sú tieto výroky:

Podobní autori

Bohumil Hrabal fotka
Bohumil Hrabal12
český bookwriter a spisovateľ
Abbé Pierre fotka
Abbé Pierre15
francúzsky katolícky kňaz
 Aischylos fotka
Aischylos18
staroveký aténsky dramatik
Fabius Maximus fotka
Fabius Maximus3
politik a vojak
Panna Mária fotka
Panna Mária1
ježišova matka
Karl Rahner fotka
Karl Rahner12
nemecký katolícky teológ
Charles Lindbergh fotka
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny...

Citáty Periandros

Dnešné výročie
Françoise Sagan fotka
Françoise Sagan39
francúzska autorka 1935 - 2004
Jean Paul Sartre fotka
Jean Paul Sartre45
francúzskya existenciálny filozof, dramatik, prozaik, sce... 1905 - 1980
Niccolo Machiavelli fotka
Niccolo Machiavelli31
taliansky politik a spisovateľ 1469 - 1527
Josef Hora fotka
Josef Hora1
český básnik, autor teoretickej literatúry, spisovateľ a ... 1891 - 1945
Ďalších 21 výročí
Podobní autori
Bohumil Hrabal fotka
Bohumil Hrabal12
český bookwriter a spisovateľ
Abbé Pierre fotka
Abbé Pierre15
francúzsky katolícky kňaz
 Aischylos fotka
Aischylos18
staroveký aténsky dramatik
Fabius Maximus fotka
Fabius Maximus3
politik a vojak