Periandros citáty

 Periandros foto
1  0

Periandros

Dátum narodenia: 640
Dátum úmrtia: 583 pr. n. l.

Reklama

Periandros bol syn a nástupca korintského tyrana Kypsela. Vládol od roku 625 pred Kr. do roku 585 pred Kr.

Periandros, syn Kypsela, ako uvádza antický autor Diogenes Laertios, bol Korinťan z rodu Heraklovcov. Vládol Korintu štyridsať rokov a na rozdiel od svojho otca ako skutočný tyran. Svoju moc premenil na svojvôľu, nepohodlných ľudí vyháňal z mesta a aby ľudia nemali čas na politiku, nútil ich pracovať ako otrokov. Pred prípadnou vzburou sa obkolesil početnou telesnou strážou.

Z jeho osobného života je známe, že sa oženil s Lysidou, ktorú sám nazýval Mellisou. Lysida bola dcérou epidaurskeho tyrana Prokla a Aristokratovej dcéry Eristheneie, pochádzala z rodiny, ktorá opanovala takmer celú Arkádiu. Manželom sa narodili dvaja synovia, Kypselos a Lykofrón. Starší Kypselos bol slabomyseľný a mladší syn Lykofrón sa so svojim krutým otcom po celý život nikdy nezmieril. Keď Periadros v návale hnevu zabil svoju tehotnú manželku, uveriac ohováračským rečiam svojich súložníc, ktoré dal neskôr upáliť, Lykofrón za svojou matkou veľmi žialil. Periandros ho preto poslal do vyhnanstva na Korkyru. V starobe ho potom dal zavolať, aby sa po ňom stal tyranom, ale Korkyrania ho medzitým stihli usmrtiť. Periandra to tak rozhnevalo, že dal mnoho ich synov poslať k lýdskemu vládcovi Alyattovi, aby ich dal vykastrovať. Alyattes v tom čase už ovládal takmer celé západné pobrežie Malej Ázie, ktoré obývalo grécke obyvateľstvo. Keď ich loď zakotvila na neďalekom ostrove Samos, utiekli k oltáru bohyni Héry a obyvatelia Samu ich zachránili. Periandros po týchto správach klesol na mysli a zomrel vo veku 80 rokov.

Periandros počas svojej vlády vykonal aj mnoho záslužného. Zakladal kolónie, zavedením novej peňažnej sústavy pozdvihol korintský obchod, podporoval umenie. Vybudoval dve námorné flotily, jednu v Korintskom a druhú v Sarónskom zálive. Údajne chcel prekopať Istmos a keď sa mu to nepodarilo, dal postaviť kamenný prievoz po ktorom sa na podvozku preťahovali lode z jedného mora do druhého.

Podľa Aristotela bol Periandros mudrcom, Platón to však poprel. Od Periandra pochádza mnoho výrokov. Napísal aj náučné básne, približne 2000 veršov. Keď sa ho spýtali, že prečo je tyranom, odpovedal: „Pretože dobrovoľný ústup prináša práve také nebezpečenstvo ako násilné odstránenie.“ Od neho sú tieto výroky:

Citáty Periandros

Dnešné výročie
John Kennedy Toole
1937 - 1969
Jaroslav Pelikan foto
Jaroslav Pelikan1
historik, odborník na kresťanstvo 1923 - 2006
Kim Čong-il foto
Kim Čong-il
generálny tajomník Kórejskej strany práce 1941 - 2011
Ďalších 16 dnešných výročie
Podobní autori
Bohumil Hrabal foto
Bohumil Hrabal12
český bookwriter a spisovateľ
Abbé Pierre foto
Abbé Pierre15
francúzsky katolícky kňaz
Karl Rahner foto
Karl Rahner12
nemecký katolícky teológ
Fabius Maximus foto
Fabius Maximus3
politik a vojak
Panna Mária foto
Panna Mária1
ježišova matka
 Aischylos foto
Aischylos18
staroveký aténsky dramatik
Charles Lindbergh foto
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny...
Marie Curie-Skłodowská foto
Marie Curie-Skłodowská17
francúzsko-poľská fyzička a chemička