Hillary Clintonová citáty

Hillary Clintonová fotka
0   0

Hillary Clintonová

Dátum narodenia: 26. október 1947

Hillary Diane Rodhamová Clintonová je americká politička, nominantka Demokratickej strany na post prezidenta USA v prezidentských voľbách v roku 2016 . V rokoch 2009 – 2013 bola 67. ministerkou zahraničných vecí a predtým pôsobila v roli mladšej senátorky za štát New York . V rokoch 1993 – 2001, ako manželka Billa Clintona, 42. prezidenta USA, bola prvou dámou USA. Tiež pôsobila ako prvá dáma štátu Arkansas v rokoch 1979 – 1981 a 1983 – 1992.

Narodila sa v Chicagu a vyrastala v Park Ridge v Illinois. V roku 1969 absolvovala Wellesley College a v 1973 dostala titul Doktor práv na právnickej fakulte Yale University. Po krátkom pôsobení ako právna poradkyňa v americkom Kongrese sa v roku 1974 presťahovala do Arkansasu, kde sa v roku 1975 zosobášila s Billom Clintonom. V roku 1977 sa stala spolu-zakladateľkou neziskovej organizácie Arkansas Advocates for Children and Families. O rok neskôr bola vymenovaná za prvú ženskú predsedníčku Legal Services Corporation a v roku 1979 sa stala prvou spoločníčkou Rose Law Firm. Ako prvá dáma Arkansasu viedla pracovnú skupinu a jej odporúčania pomáhali reformovať arkansaské verejné školy.

Keď bola prvou dámou USA, jej hlavná iniciatíva známa ako Clintonov plán zdravotnej starostlivosti, neprešla v roku 1994 Kongresom. V rokoch 1997 a 1999 hrala veľkú úlohu pri presadzovaní štátneho programu detského zdravotného poistenia, ďalej pri zákone o adopcii a bezpečných rodinách, a zákone o nezávislosti pestúnskej starostlivosti. Na konferencii OSN v roku 1995 o ženách, ktorá sa konala v Pekingu, predniesla kontroverznú a vplyvnú reč, že „ľudské práva sú ženské práva a ženské práva sú ľudské práva“. Jej manželstvo s Billom Clintonom sa stalo predmetom podrobnej verejnej diskusie po jeho škandále s praktikantkou Monikou Lewinskou v roku 1998.

Clintonová bola zvolená do amerického senátu v roku 2000, ako prvá Prvá dáma vo verejnej funkcii a prvá žena – senátorka za štát New York. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 hlasovala za schválenie vojny v Afganistane. Tiež hlasovala za rezolúciu v Iraku . Hrala významnú úlohu pri vyšetrovaní zdravotných problémov, ktorým čelili záchranári, zasahujúci počas útokov. Hlasovala proti Bushovmu znižovaniu daní. V roku 2006 bola znovu zvolená do senátu. 20. januára 2007 oficiálne oznámila, že sa bude uchádzať o kandidatúru na prezidentku USA vo voľbách v roku 2008. Po neúspechu v primárnych voľbách Demokratickej strany sa stala ministerkou zahraničných vecí USA vo vláde svojho protikandidáta a víťaza volieb, prezidenta Baracka Obamu.

Ako ministerka zahraničných vecí počas Obamovho prvého funkčného obdobia od roku 2009 do roku 2013, Clintonová reagovala na Arabskú jar, počas ktorej obhajovala americkú vojenskú intervenciu v Líbyi. Pomohla organizovať diplomatickú izoláciu a medzinárodné sankcie proti Iránu, v snahe vynútiť si zrušenie vojenského jadrového programu tejto krajiny; to nakoniec viedlo k dohode Nadnárodného spoločného komplexného akčného plánu z roku 2015. Po odchode z úradu napísala svoju piatu knihu a oznámila svoju druhú prezidentskú kandidatúru vo voľbách 2016.

Clintonová dostala najviac hlasov a primárnych delegátov v Demokratických primárkach volieb prezidenta USA 2016. 28. júla 2016 formálne akceptovala nomináciu na post Prezidenta Spojených štátov. Stala sa prvou ženou, ktorá bola na túto funkciu nominovaná americkou politickou stranou. Ako súčasť svojej Platformy 2016 zdôrazňovala zvýšenie príjmov, zlepšenie zákona o cenovo dostupnú starostlivosť, reformu financovania volebných kampaní a Wall Street. Tiež sa snažila o zjednodušenie získania občianstva pre nelegálnych prisťahovalcov, rozšírenie a ochranu práv žien a LGBT; snažila sa zaviesť podporu rodín cez platenú rodičovskú dovolenku a univerzálne škôlky.

Citáty Hillary Clintonová

„The American character is both idealistic and realistic: why can't our government reflect both?“

—  Hillary Clinton

Remarks to the Senate's Council on Foreign Relations (31 October 2006) http://clinton.senate.gov/news/statements/details.cfm?id=265808&&
Senate years (2001 – January 19, 2007)
Kontext: The lost opportunities of the years since September 11 are the stuff of tragedy. Remember the people rallying in sympathy on the streets of Teheran, the famous headline — "we are all Americans now." Five years later much of the world wonders what America is now. As we face this landscape of failure and disorder, nothing is more urgent than for us to begin again to rebuild a bipartisan consensus to ensure our interests, increase our security and advance our values. It could well start with what our founders had in mind when they pledged "a decent respect for the opinions of mankind" in the Declaration of Independence. I think it's fair to say we are now all internationalists and we are all realists. This Administration's choices were false choices. Internationalism versus unilateralism. Realism versus idealism. Is there really any argument that America must remain a preeminent leader for peace and freedom, and yet we must be more willing to work in concert with other nations and international institutions to reach common goals? The American character is both idealistic and realistic: why can't our government reflect both?

„I believe America thrives when the middle class thrives.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Here's what I believe. I believe America thrives when the middle class thrives. I believe that our economy isn't working the way it should because our democracy isn't working the way it should. That's why we need to appoint Supreme Court justices who will get money out of politics and expand voting rights, not restrict them. And if necessary we'll pass a constitutional amendment to overturn Citizens United! I believe American corporations that have gotten so much from our country should be just as patriotic in return. Many of them are. But too many aren't. It's wrong to take tax breaks with one hand and give out pink slips with the other. And I believe Wall Street can never, ever be allowed to wreck Main Street again. I believe in science. I believe that climate change is real and that we can save our planet while creating millions of good-paying clean energy jobs. I believe that when we have millions of hardworking immigrants contributing to our economy, it would be self-defeating and inhumane to try to kick them out. Comprehensive immigration reform will grow our economy and keep families together - and it's the right thing to do.

„I don't think top-down works in America. I think building the middle class, investing in the middle class, making college debt-free so more young people can get their education, helping people refinance their debt from college at a lower rate. Those are the kinds of things that will really boost the economy. Broad-based, inclusive growth is what we need in America, not more advantages for people at the very top.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), First presidential debate (September 26, 2016)
Kontext: We've looked at your [Trump's] tax proposals. I don't see changes in the corporate tax rates or the kinds of proposals you're referring to that would cause the repatriation, bringing back of money that's stranded overseas. I happen to support that. I happen to support that in a way that will actually work to our benefit. But when I look at what you have proposed, you have what is called now the Trump loophole, because it would so advantage you and the business you do.... Trumped-up trickle-down. Trickle-down did not work. It got us into the mess we were in, in 2008 and 2009. Slashing taxes on the wealthy hasn't worked. And a lot of really smart, wealthy people know that. And they are saying, hey, we need to do more to make the contributions we should be making to rebuild the middle class. I don't think top-down works in America. I think building the middle class, investing in the middle class, making college debt-free so more young people can get their education, helping people refinance their debt from college at a lower rate. Those are the kinds of things that will really boost the economy. Broad-based, inclusive growth is what we need in America, not more advantages for people at the very top.

„When there are no ceilings, the sky's the limit.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Tonight, we've reached a milestone in our nation's march toward a more perfect union: the first time that a major party has nominated a woman for President. Standing here as my mother's daughter, and my daughter's mother, I'm so happy this day has come. Happy for grandmothers and little girls and everyone in between. Happy for boys and men, too – because when any barrier falls in America, for anyone, it clears the way for everyone. When there are no ceilings, the sky's the limit. So let's keep going, until every one of the 161 million women and girls across America has the opportunity she deserves. Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.

„America is great – because America is good.“

—  Hillary Clinton

"America is great because America is good" can be found in a contribution by Reverend Clarenca Reynolds to the September 6, 1922 https://books.google.com/books?id=3sYpAAAAYAAJ&pg=RA3-PT21 issue of the Herald and Presbyter. The line is sometime falsely attributed to Alexis de Tocqueville.
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: We will stand up against mean and divisive rhetoric wherever it comes from. You know, for the past year, many people made the mistake of laughing off Donald Trump's comments – excusing him as an entertainer just putting on a show. They think he couldn't possibly mean all the horrible things he says – like when he called women “pigs.”Or said that an American judge couldn't be fair because of his Mexican heritage. Or when he mocks and mimics a reporter with a disability. Or insults prisoners of war like John McCain –a true hero and patriot who deserves our respect. At first, I admit, I couldn't believe he meant it either. It was just too hard to fathom – that someone who wants to lead our nation could say those things. Could be like that. But here's the sad truth: There is no other Donald Trump.... This is it. And in the end, it comes down to what Donald Trump doesn't get: that America is great – because America is good.

„That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: My friends, we've come to Philadelphia – the birthplace of our nation – because what happened in this city 240 years ago still has something to teach us today. We all know the story. But we usually focus on how it turned out - and not enough on how close that story came to never being written at all. When representatives from 13 unruly colonies met just down the road from here, some wanted to stick with the King. Some wanted to stick it to the king, and go their own way. The revolution hung in the balance. Then somehow they began listening to each other … compromising … finding common purpose. And by the time they left Philadelphia, they had begun to see themselves as one nation. That's what made it possible to stand up to a King. That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together. America is once again at a moment of reckoning. Powerful forces are threatening to pull us apart. Bonds of trust and respect are fraying. And just as with our founders, there are no guarantees. It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.

„Our military is a national treasure.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Our military is a national treasure. We entrust our commander-in-chief to make the hardest decisions our nation faces. Decisions about war and peace. Life and death. A president should respect the men and women who risk their lives to serve our country.

„We can't afford to cede our leadership“

—  Hillary Clinton

Cedar Rapids Gazette Guest Column (2015 May 28)
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016)
Kontext: We can't afford to cede our leadership in developing and deploying the advanced, clean fuels of the future that will grow our economy, lower our energy bills, reduce pollution, and protect the health of our families and communities. And America's farmers and rural communities have to be at the heart of this effort.

„When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures. That’s one reason why I care so much about supporting working parents. It’s one reason why I’m such a strong supporter of comprehensive immigration reform.... It’s also one reason why we’ve got to break down barriers of systemic racism, including under-investment that has held communities of color back for generations. That’s part of building an inclusive economy, too. And it’s why I believe we need to do more to help young people, who are left behind in the wake of the Great Recession, find those strategies and opportunities that will get them moving ahead again. And we’ve got to help older Americans who’ve displaced by automation and outsourcing in our changing economy.

„What difference at this point does it make?“

—  Hillary Clinton

Senate Foreign Relations Committee, , quoted in
regarding 2012 attack on US diplomatic mission in Benghazi, Libya
Secretary of State (2009–2013)
Kontext: With all due respect, the fact is, we had four dead Americans—was it because of a protest or because of guys out for a walk one night and decided to go kill some Americans? What difference at this point does it make? It is our job to figure out what happened and do everything we can to prevent it from ever happening again, Senator.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„You don’t make America great by getting rid of everything that made America great.“

—  Hillary Clinton

When asked if Donald Trump is racist.
Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Democratic Presidential Debate in Miami (March 9, 2016)
Kontext: I was the first one to call him out. I called him out when he was calling Mexicans rapists.... His demagoguery, his trafficking in prejudice and paranoia has no place in our political system. Especially from somebody running for president who couldn’t decide whether or not to disavow the and David Duke. So people can draw their own conclusions about him. I will just end by saying this. You don’t make America great by getting rid of everything that made America great. I think it’s un-American. I think what he has promoted is not at all in keeping with American values.

„Keeping our nation safe and honoring the people who do it will be my highest priority.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: You want a leader who understands we are stronger when we work with our allies around the world and care for our veterans here at home. Keeping our nation safe and honoring the people who do it will be my highest priority.

„Good work deserves fair pay, no matter who you are.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: We’re going to focus on jobs and incomes. I’m going to fight to give more Americans with disabilities the chance to work alongside those without disabilities and do the same jobs for the same pay and benefits. People with disabilities shouldn’t be isolated. They should be given the chance to work with everyone else. And we’re going to eliminate the subminimum wage, which is a vestige from an ugly, ignorant past. Good work deserves fair pay, no matter who you are. Second, we’re going to work with our colleges and universities to make them more accessible to students with disabilities. To have a truly inclusive economy, we need a truly inclusive education system. So let’s raise our standards.... Third, we’re going to partner with businesses and other stakeholders to ensure those living with a disability can get hired and stay hired.... Fourth, let’s build on the success of the Americans with Disabilities Act by finally ratifying the United Nations. It has the strong backing of leaders across the political spectrum, and it’s a chance to show American values and American leadership.

„For all Americans. Because I believe we are stronger together. It’s a vision for the future rooted in our values and reflected in a rising generation of young people who are the most open, diverse, and connected we’ve ever seen. … Let’s keep moving forward together. Let’s stand up against prejudice and paranoia. Let’s prove once again, that America is great because is America is good.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in (August 25, 2016)
Kontext: For all Americans. Because I believe we are stronger together. It’s a vision for the future rooted in our values and reflected in a rising generation of young people who are the most open, diverse, and connected we’ve ever seen.... Let’s keep moving forward together. Let’s stand up against prejudice and paranoia. Let’s prove once again, that America is great because is America is good.

„To drive real progress, you have to change both hearts and laws. You need both understanding and action.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: It became clear to me that simply caring is not enough. To drive real progress, you have to change both hearts and laws. You need both understanding and action.

„It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: My friends, we've come to Philadelphia – the birthplace of our nation – because what happened in this city 240 years ago still has something to teach us today. We all know the story. But we usually focus on how it turned out - and not enough on how close that story came to never being written at all. When representatives from 13 unruly colonies met just down the road from here, some wanted to stick with the King. Some wanted to stick it to the king, and go their own way. The revolution hung in the balance. Then somehow they began listening to each other … compromising … finding common purpose. And by the time they left Philadelphia, they had begun to see themselves as one nation. That's what made it possible to stand up to a King. That took courage. They had courage. Our Founders embraced the enduring truth that we are stronger together. America is once again at a moment of reckoning. Powerful forces are threatening to pull us apart. Bonds of trust and respect are fraying. And just as with our founders, there are no guarantees. It truly is up to us. We have to decide whether we all will work together so we all can rise together.

„Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Tonight, we've reached a milestone in our nation's march toward a more perfect union: the first time that a major party has nominated a woman for President. Standing here as my mother's daughter, and my daughter's mother, I'm so happy this day has come. Happy for grandmothers and little girls and everyone in between. Happy for boys and men, too – because when any barrier falls in America, for anyone, it clears the way for everyone. When there are no ceilings, the sky's the limit. So let's keep going, until every one of the 161 million women and girls across America has the opportunity she deserves. Because even more important than the history we make tonight, is the history we will write together in the years ahead. Let's begin with what we're going to do to help working people in our country get ahead and stay ahead.

„Americans are willing to work – and work hard.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), 2016 Democratic National Convention (July 28, 2016)
Kontext: Americans are willing to work – and work hard. But right now, an awful lot of people feel there is less and less respect for the work they do. And less respect for them, period. Democrats are the party of working people. But we haven't done a good enough job showing that we get what you're going through, and that we're going to do something about it.

„Puerto Ricans are citizen of America. They deserve to be treated as citizens and to be given the opportunity to get back on their feet economically.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Democratic Presidential Debate in Miami (March 9, 2016)
Kontext: The Congress must give authority to Puerto Rico to restructure its debts. Just like it has enabled states and cities to restructure their debt. And it’s a grave injustice for the Congress, led by the Republicans to be refusing to enact that opportunity within the bankruptcy law.... Puerto Ricans are citizen of America. They deserve to be treated as citizens and to be given the opportunity to get back on their feet economically.

„Women who want to work deserve to work.“

—  Hillary Clinton

Presidential campaign (April 12, 2015 – 2016), Speech in Orlando, Florida (September 21, 2016)
Kontext: Women who want to work deserve to work. And whenever they are denied that opportunity, it’s not fair to them – and we all lose out. In a competitive 21st century global economy, we cannot afford to leave talent on the sidelines. When we leave people out or write them off, we not only shortchange them and their dreams, we shortchange our country and our own futures.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Podobní autori

Indíra Gándhí fotka
Indíra Gándhí3
indická politička a premiérka
Dwight D. Eisenhower fotka
Dwight D. Eisenhower17
americký generál a politik, 34. prezident Spojených štátov
Groucho Marx fotka
Groucho Marx8
americký komik
Lee Iacocca fotka
Lee Iacocca4
americký obchodník
Robert Lee Frost fotka
Robert Lee Frost50
americký básnik
William Saroyan fotka
William Saroyan8
americký spisovateľ
Morgan Scott Peck fotka
Morgan Scott Peck83
americký psychiater
Jim Rohn fotka
Jim Rohn9
americký motivačný rečník
Henry Louis Mencken fotka
Henry Louis Mencken30
americký novinár a spisovateľ
Dale Carnegie fotka
Dale Carnegie24
americký spisovateľ a prednášajúci
Dnešné výročie
Mark Twain fotka
Mark Twain198
americký autor a humorista 1835 - 1910
Oscar Wilde fotka
Oscar Wilde336
írsky spisovateľ a básnik 1854 - 1900
Winston Churchill fotka
Winston Churchill88
premiér Spojeného kráľovstva počas 2. svetovej vojny 1874 - 1965
Jonathan Swift fotka
Jonathan Swift44
anglo-írsky satirik, esejista, básnik, atď. 1667 - 1745
Ďalších 22 výročí
Podobní autori
Indíra Gándhí fotka
Indíra Gándhí3
indická politička a premiérka
Dwight D. Eisenhower fotka
Dwight D. Eisenhower17
americký generál a politik, 34. prezident Spojených štátov
Groucho Marx fotka
Groucho Marx8
americký komik
Lee Iacocca fotka
Lee Iacocca4
americký obchodník
Robert Lee Frost fotka
Robert Lee Frost50
americký básnik