Citáty, ktoré vám pomôžu vyriešiť niektoré záhady života od Agathy Christie

Eszter Kissová
8. apríl 2019

Ikona vo svete záhad, trilerov, kriminálnych noviel, Agatha Christie je jedna z najznámejších spisovateľov detektívok.

Agatha už od malička milovala písanie a vytváranie postáv, ale kto by si bol pomyslel, že jej diela budú takto známe?

Počas svojho života napísala 66 detektívok a 14 zbierok krátkych príbehov. Aj keď sa zameriavala hlavne na záhady, taktiež napísala niekoľko romantických príbehov a hier – vrátane Pasce na myši, ktorá je v Guinessovej knihe rekordov zapísaná ako najdlhšie nepretržite hraná divadelná hra.

Ale písanie pre ňu nebolo vždy také ľahké. Ako mladá a snaživá autorka vytvorila niekoľko krátkych príbehov, ktoré však množstvo vydavateľov odmietlo vydať.V roku 1920 sa jej podarilo publikovať svoju prvú novelu, Záhada na zámku Styles, v ktorej vytvorila ikonickú postavu Hercula Poirota. Ďalšími ňou vytvorenými postavami sú Slečna Marplová, ktorá vystupovala v diele Vražda na fare. Skoro všetky jej diela sú sfilmované. 


  1. "Archeológ je najlepším manželom, akého žena môže mať; čím je starší, tým viac sa o ňu zaujíma."
  2. "Fakt, že budík nezazvonil, zmenil už mnoho ľudských osudov."
  3. "Chyba sa už stala a cesty späť niet, neplačme nad tým, čo sa napraviť nedá, pretože minulosť mŕtva je a nevráti sa viac. A havran vraví už viackrát nie! Život ide ďalej a kolo sa točí."
  4. "Minulosť je niekedy veľmi pekné miesto k životu."
  5. "Niekoho vášnivo milovať, to so sebou spravidla nesie viac trápenia než radosti. Rovnako by si ale mal každý túto skúsenosť zažiť. Ten, kto nikdy nemiloval, ako by nikdy v skutočnosti nežil."
  6. "Nemôžeš si proste dovoliť veriť všetkému, čo ti ľudia povedia. Keď sa mi niekedy niečo nezdá, neverím vôbec nikomu. Vieš, moc dobre poznám ľudskú náturu."
  7. "Predstierať, že vieme, to stojí viac úsilí, než dozvedieť sa."
  8. "Životom preletíme ako vlak, ktorý sa temnotou rúti do neznáma."
  9. "Nedokázala nechať minulosť za sebou a nikdy nedokázala vidieť budúcnosť v pravej podobe, vždy videla len to, čo si sama vysnila.
  10. "Logika a prezieravosť je v modernej detektívke samozrejmosť. V ponorke istotne objavíš skôr zarasteného mariňáka než stĺpovú dvoranu s tancujúcimi pármi."Obrázok: April 18, 1973 Agatha Christie - Author Angus McBean, London


Mohli by sa Vám páčiť aj citáty