Steve Biko citátov

Steve Biko fotka
0   0

Steve Biko

Dátum narodenia: 18. december 1946
Dátum úmrtia: 12. september 1977

Steve Biko, vlastným menom Stephen Bantu Biko bol juhoafrický bojovník za ľudské práva pôvodného obyvateľstva Afriky.Základné a stredoškolské vzdelanie nadobudol počas trvania silného apartheidu. Po ukončení rímskokatolíckeho gymnázia začal študovať medicínu na University of Natal, štúdium však nedokončil.V roku 1968 založil South African Students' Organisation a bol zvolený za jej prvého predsedu. Definoval dve úrovne apartheidu. Vonkajšia podrobovala pôvodné obyvateľstvo sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti a vnútorná, ktorá spôsobovala pocit menejcennosti čiernych, následkom čoho sa tak aj začali správať. V marci 1973 siedmim aktivistom organizácie a Bikovi zakázali činnosť. Mali znemožnený verejný prejav, publikovanie, nemohli cestovať a stretávať sa s viac ako jedným človekom, ktorý nebol členom ich rodiny.

Aj napriek zákazu bol Biko naďalej aktívny, niekoľkokrát ho zatkli, ale nebol odsúdený. V roku 1976 ho zatvorili na 101 dní a potom prepustili.

Znova sa dostal do väzenia 18. augusta 1977. 10. septembra bol na policajnom výsluchu a 11. septembra našli Bika zbitého, nahého, bez dokladov pri nemocnici v Pretórii, viac ako tisíc kilometrov od väzenia. Zomrel nasledujúci deň na silné krvácanie do mozgu.

Oficiálne stanovisko polície znelo, že Biko zomrel na následky hladovky, ale súd nariadil vyšetrovanie a v novembri 1977 bolo oznámené, že príčinou jeho smrti bolo ťažké poranenie hlavy, ktoré utrpel na poslednom výsluchu. K obžalobe z vraždy alebo zabitiu napriek tomu nikdy nedošlo.

Dvadsať rokov po Bikovej smrti sa piati bývalí dôstojníci polície priznali, že ho zavraždili.

Citáty Steve Biko

„It is better to die for an idea that will live, than to live for an idea that will die.“

—  Steve Biko

Quoted in Scott MacLeod, "South Africa: Extremes in Black and Whites" http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,975037,00.html, Time, March 9, 1992, p. 38
Quoted in "The Mind of Black Africa" (1996) by Dickson A. Mungazi, p. 159

„Apartheid — both petty and grand — is obviously evil.“

—  Steve Biko

We Blacks
I Write What I Like (1978)
Kontext: Apartheid — both petty and grand — is obviously evil. Nothing can justify the arrogant assumption that a clique of foreigners has the right to decide on the lives of a majority.

„This is the extent to which the process of dehumanization has advanced.“

—  Steve Biko

We Blacks
I Write What I Like (1978)
Kontext: The logic behind white domination is to prepare the black man for the subservient role in this country. Not so long ago this used to be freely said in parliament, even about the educational system of the black people. It is still said even today, although in a much more sophisticated language. To a large extent the evil-doers have succeeded in producing at the output end of their machine a kind of black man who is man only in form. This is the extent to which the process of dehumanization has advanced.

„The most potent weapon of the oppressor is the mind of the oppressed.
So as a prelude whites must be made to realise that they are only human, not superior. Same with Blacks. They must be made to realise that they are also human, not inferior.“

—  Steve Biko

Statement quoted in the Boston Globe (25 October 1977)
Kontext: Even today, we are still accused of racism. This is a mistake. We know that all interracial groups in South Africa are relationships in which whites are superior, blacks inferior. So as a prelude whites must be made to realize that they are only human, not superior. Same with blacks. They must be made to realize that they are also human, not inferior.

„The most potent weapon in the hands of the oppressor is the mind of the oppressed.“

—  Steve Biko

White Racism and Black Consciousness
I Write What I Like (1978)
Varianta: The greatest weapon in the hand of the oppressor is the mind of the oppressed.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dnešné výročie
Ernst Cassirer fotka
Ernst Cassirer
1874 - 1945
Luc de Clapiers de Vauvenargues fotka
Luc de Clapiers de Vauvenargues74
francúzsky spisovateľ, moralista 1715 - 1747
Maya Angelou fotka
Maya Angelou9
americká spisovateľka, poetka, scenáristka, producentka a a… 1928 - 2014
Ďalších 11 výročí
x