Slobodan Milošević citátov

Slobodan Milošević fotka
2   1

Slobodan Milošević

Dátum narodenia: 20. august 1941
Dátum úmrtia: 11. marec 2006

Reklama

Slobodan Milošević bol predseda srbských komunistov , prezident Srbska a Juhoslávie . Bol jednou z kľúčových osobností vojny v Juhoslávii v 90. rokoch 20. storočia a neskôr vojny v Kosove v roku 1999.

Slobodan Miloševič sa narodil počas druhej svetovej vojny 20. augusta 1941 v Požarevaci. Otec bol ortodoxný pravoslávny veriaci a matka učiteľka. Otec opustil matku i deti a keď mal Milošević 20 rokov, spáchal samovraždu. Jeho matka sa obesila o desať rokov neskôr. V škole sa prejavil ako talentovaný študent, absolvoval právnickú fakultu v Belehrade, pričom neskôr pôsobil v rôznych štátnych funkciách vrátane postu riaditeľa Beobanky, jednej z najväčších vtedajších finančných inštitúcií. Niekoľko rokov strávil ako zástupca tejto banky v Spojených štátoch.

V roku 1958 na strednej škole stretol svoju životnú lásku a budúcu ženu Miru Markovićovú, ktorá neskôr pôsobila ako marxistická profesorka sociológie Belehradskej univerzity, predsedníčka politickej strany JUL a v čase Miloševičovej vlády bola označovaná za najobávanejšiu ženu v Srbsku.

Po vstupe do politiky začal presadzovať nacionalistický kurz a odvrátil sa od dovtedajšieho oficiálneho marxizmu reprezentovaného bývalým prezidentom Juhoslávie Josipom Brozom Titom.

Po tom ako 24. septembra 1986 vydala Srbská akadémia vied "Memorandum o aktuálnej spoločenskej situácii" v ktorej označila situáciu Srbov v Kosove za kultúrnu genocídu, Miloševič od jari 1987 v záujme udržania si moci vsadil na nacionalizmus.V takomto duchu, pod zámienkou ochrany srbských demonštrantov pred kosovskou políciou, vystúpil 24. apríla 1987 na Kosovom poli.Pod jeho vedením boli organizované demonštrácie, ktoré vyvrcholili 28. júna 1989 na Kosovom Poli miliónovým zhromaždením v deň 600. výročia bitky s Osmanskými Turkami, ktorá sa odohrala 15. júna 1389, kde Miloševič opäť vystúpil s mobilizujúcim prejavom:

...Ak si dnes pripomíname najslávnejšiu bitku našej minulosti, musíme si pripomenúť aj to, že táto bitka bola prehratá pre nejednotnosť a zradu v našich vlastných radoch... Dnes, o šesť storočí neskôr, sa opäť nachádzame v boji a stojíme pred novými bojmi. Nie sú to síce žiadne boje so zbraňami, ale ani tie nemožno vylúčiť....Na tejto nacionalistickej vlne bol Miloševič v roku 1989 zvolený za prezidenta Srbska, zväzovej republiky Juhoslávie. Jeho popularita v tom čase dosiahla vrchol, v roku 1990 bola prijatá nová juhoslovanská ústava, ktorá zrušila autonómiu Kosova i Vojvodiny.

28. júna 1991 začala juhoslovanská armáda s vojenskými akciami proti Slovinsku, ktoré krátko predtým vyhlásilo nezávislosť a občianska vojna sa čoskoro rozšírila i na územie Chorvátska a Bosny a Hercegoviny.

Počas mierových rokovaní v Daytone vystupoval ako sprostredkovateľ medzi bosnianskymi Srbmi a Chorvátmi, čím získal od Európskej únie oficiálne uznanie novej Federatívnej republiky Juhoslávie, pozostávajúcej zo Srbska a Čiernej hory. Juhoslávia sa pod jeho vedením nezapájala do európskej ani euroatlantickej integrácie.

V roku 1999 došlo na území Juhoslávie k ďalšej, Kosovskej vojne, ktorá sa začala zrážkami federálnych jednotiek ministerstva vnútra a teroristických jednotiek albánskej UCK. V marci 1999 sa po eskalovaní konfliktu a neúspechu diplomacie začalo trojmesačné bombardovanie Juhoslávie s cieľom ukončiť akcie juhoslovanskej armády a vyháňanie fanatických islamských teroristov, ktoré sa skončilo ústupom srbských vojenských a polovojenských jednotiek z Kosova.

V máji 1999 bol Miloševič Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu obvinený zo zločinov proti ľudskosti, genocídy a porušovania Ženevských konvencií. O rok a pol neskôr sa k týmto obvineniam pridalo aj obvinenie z porušenia pravidiel vedenia vojny. Po domácich nepokojoch v roku 2000 vyvolaných sfalšovanými voľbami odstúpil z funkcie prezidenta a o rok neskôr bol novou vládou vydaný do Haagu. Po piatich rokoch vo väzbe 11. marca 2006, tesne pred koncom procesu zomrel na infarkt. Pochovaný je vo svojom rodnom meste Požarevac.

Podobní autori

Mae West fotka
Mae West17
americká herečka a sexuálny symbol
Iveta Radičová fotka
Iveta Radičová2
slovenská politička a sociologička
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt5
32. americký prezident
Phil Bosmans fotka
Phil Bosmans30
belgický spisovateľ a kňaz
Stanislav Štepka fotka
Stanislav Štepka10
slovenský dramatik, herec, režisér, scenárista, spisovateľ …
Marie Pujmanová fotka
Marie Pujmanová1
československá spisovateľka, poetka a knižná autorka
Theodor W. Adorno fotka
Theodor W. Adorno15
nemecký sociológ, filozof a muzikológ známy pre jeho kritic…
Stano Radič fotka
Stano Radič50
slovenský humorista, moderátor, politik a sociológ

Citáty Slobodan Milošević

„Každý národ má tú lásku, ktorá hreje jeho srdce.“

—  Slobodan Milošević
President Slobodan Milošević most patriotic speech, 1988, English https://youtu.be/iyj4l3cH2Pc

Reklama

„By adding three lies, one does not get the truth — only a bigger lie.“

—  Slobodan Milošević
Slobodan Milošević (2002) International Committee to Defend Slobodan Milosevic https://web.archive.org/web/20030204145956/http://www.icdsm.org/milosevic/30jan.htm

„We'll do the same that we did in Drenica in 1945 or 1946.… We got them together and we shot them.“

—  Slobodan Milošević
Disputed, Testimony of Gen. Klaus Naumann at the Former Yugoslavia Tribunal, attributed as a remark, spoken in English, during a meeting on the Kosovo refugee situation (25 October 1998). According to Naumann, Milosevic was describing a solution to the higher birth rate of Albanian Kosovars compared to Serbs. Milosevic denied both accounts in court. At all events and categorically, I did not say that we would gather them and kill them in Drenica because that would be quite absurd.… Neither in 1945 or in 1946 did anybody collect Albanians in Drenica to kill them. But in 1945 and 1946, there was still [a conflict] going on with the vestiges of the Hitler army which was made up of Albanian army called the Ballist.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„I tell you, Izetbegović has earned Sarajevo by not abandoning it. He's one tough guy. It's his.“

—  Slobodan Milošević
Remark at the Dayton Conference (November 1995), quoted in Richard Holbrooke, To End a War, p. 291

Dnešné výročie
Claude Adrien Helvétius fotka
Claude Adrien Helvétius13
francúzsky filozof 1715 - 1771
Otto František Babler fotka
Otto František Babler22
český knihovník a prekladateľ 1901 - 1984
Edward Jenner fotka
Edward Jenner
1749 - 1823
Peter Marshall fotka
Peter Marshall1
škótsko-americký kazateľ a pastor 1902 - 1949
Ďalších 14 výročí
Podobní autori
Mae West fotka
Mae West17
americká herečka a sexuálny symbol
Iveta Radičová fotka
Iveta Radičová2
slovenská politička a sociologička
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt5
32. americký prezident