Sediaci býk citátov

Sediaci býk fotka
1   1

Sediaci býk

Dátum narodenia: 1831
Dátum úmrtia: 15. december 1890

Reklama

Sediaci býk bol významný náčelník indiánskeho kmeňa Siouxov .

Narodil sa v rodine náčelníka rovnakého mena, ktoré v jazyku lakota znie Tĥatĥáŋka Íyotake. Otec a strýkovia z neho vychovali obratného lovca a bojovníka, ktorý už ako desaťročný skolil prvého bizóna. Postupne preukázal svoje schopnosti vo všetkých štyroch vlastnostiach, ktoré Lakotovia považovali za najdôležitejšie: statočnosť, štedrosť, múdrosť a sila.

Spolu s Červeným oblakom patril medzi najvýznamnejších Indiánov vo svojej dobe. Viedol kmene Siouxov v slávnej bitke pri Little Big Horne 25. júna 1876, kde bola úplne porazená 7. kavaléria generála Custera.

Do bitky zhromaždil asi 7 indiánskych kmeňov, asi 3 000 mužov a k tomu ich rodiny. To, že sa stal vojenským náčelníkom všetkých kmeňov nebolo vôbec bežné, pretože každý kmeň mal svojho vodcu a ten bol najvyššou autoritou. Vodcovia kmeňov však Sediaceho býka zvolili a podriadili sa mu počas bojov proti vláde.

Jedna bitka však nevyhráva vojnu a Sediaci býk na niekoľko rokov našiel azyl v Kanade , kde sa k Indiánom vláda správala podstatne lepšie. Napriek tomu sa Sediaci býk vrátil do USA.

Jeho skupina bola poslednou, ktorá zostala a aj ona sa zmierila s rezerváciou. Týpí vymenil za zrub a žil v rezervácii. Istý čas jazdil s cirkusom Buffalo Billa, kde vystupoval vo „Wild West Show“ a „show business“ sa mu celkom páčil. Ľudia mu platili za podpis.

Nezabudol však na jednu zo štyroch základných vlastností - štedrosť, a tak väčšinu z toho, čo si zarobil, rozdal.

V roku 1890 pri návšteve rezervácie, vydal agent James McLaughlin príkaz indiánskej polícii na jeho zatknutie, pretože Sediaci býk tancoval zakázaný mystický „Tanec duchov“.

Pri zatýkaní nastal v dedine zmätok a Sediaceho býka zastrelili vlastní ľudia, ktorí ho prišli zatknúť.

Podobní autori

Karl May fotka
Karl May2
nemecký spisovateľ
Phil Bosmans fotka
Phil Bosmans30
belgický spisovateľ a kňaz
Napoleon Bonaparte fotka
Napoleon Bonaparte76
francúzsky panovník, vojenský a politický vodca
Charles de Gaulle fotka
Charles de Gaulle19
18. prezident Francúzskej republiky
Michael Jackson fotka
Michael Jackson10
americký popový, soulový a rockový spevák
Thomas Müntzer fotka
Thomas Müntzer1
nemecký pastor, ktorý bol vodca rebelov počas nemeckej roľn…
 Brennus fotka
Brennus1
gaulish náčelník
 Čuang-c' fotka
Čuang-c'10
klasický čínsky filozof

Citáty Sediaci býk

Reklama

„I have killed, robbed, and injured too many white men to believe in a good peace. They are medicine, and I would eventually die a lingering death. I had rather die on the field of battle.“

—  Sitting Bull
Recorded by Charles Larpenteur at Fort Union in 1867. Published in Utley, Robert M. The Lance and the Shield. New York: Henry Holt and Co., 1993. p. 73.

„I hardly sustain myself beneath the weight of white men's blood that I have shed.“

—  Sitting Bull
Context: I hardly sustain myself beneath the weight of white men's blood that I have shed. The whites provoked the war; their injustices, their indignities to our families, the cruel, unheard of and wholly unprovoked massacre at Fort Lyon … shook all the veins which bind and support me. I rose, tomahawk in hand, and I have done all the hurt to the whites that I could. Recorded by the Jesuit priest Pierre-Jean De Smet after a council with Sitting Bull on June 19, 1868. Published in Utley, Robert M. The Lance and the Shield. New York: Henry Holt and Co., 1993. p. 79-80.

„You come here to tell us lies, but we don't want to hear them.“

—  Sitting Bull
Context: You come here to tell us lies, but we don't want to hear them. If we told you more, you would have paid no attention. That is all I have to say. As recorded by reporters covering a speech made by Sitting Bull to U.S. military officers at a conference between the military and the Sioux who had retreated to Canada. Published in Utley, Robert M. The Lance and the Shield. New York: Henry Holt and Co., 1993. p. 196.

„I am nothing, neither a chief nor a soldier.“

—  Sitting Bull
Recorded by a reporter after Sitting Bull's retreat to Canada after being defeated in the Black Hills War, originally published in the New York Herald on November 16, 1877. Published in Utley, Robert M. The Lance and the Shield. New York: Henry Holt and Co., 1993. p. 190.

„I will remain what I am until I die, a hunter, and when there are no buffalo or other game I will send my children to hunt and live on prairie, for where an Indian is shut up in one place his body becomes weak.“

—  Sitting Bull
Recorded by James M. Walsh, inspector in the Northwest Territory of the Royal Canadian Mounted Police, at a conference with Sitting Bull on March 23, 1879. Published in Utley, Robert M. The Lance and the Shield. New York: Henry Holt and Co., 1993. p. 206.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„The white man knows how to make everything, but he does not know how to distribute it.“

—  Sitting Bull
Attributed quotes, GoodReads https://www.goodreads.com/author/quotes/5712889.Sitting_Bull

„This is a good day to die. Follow me!“

—  Sitting Bull
Rallying cry at the Battle of the Little Bighorn (25 June 1876), quoted in Campaigns of General Custer in the North-west by Judson Elliott Walker

Dnešné výročie
Henry Bordeaux fotka
Henry Bordeaux1
francúzsky spisovateľ 1870 - 1963
William Somerset Maugham fotka
William Somerset Maugham51
britský dramatik, románopisec, rozprávač 1874 - 1965
 Al Capone fotka
Al Capone2
šéf zločinskej organizácie (Mafie) v USA 1899 - 1947
Ava Gardnerová fotka
Ava Gardnerová1
1922 - 1990
Ďalších 17 výročí
Podobní autori
Karl May fotka
Karl May2
nemecký spisovateľ
Phil Bosmans fotka
Phil Bosmans30
belgický spisovateľ a kňaz
Napoleon Bonaparte fotka
Napoleon Bonaparte76
francúzsky panovník, vojenský a politický vodca