Ryszard Kapuściński citáty

Ryszard Kapuściński foto
1  0

Ryszard Kapuściński

Dátum narodenia:4. marec 1932
Dátum úmrtia:23. január 2007

Ryszard Kapuściński [ryšard kapuščiňski] bol poľský reportér, novinár a publicista. Patril k najprekladanejším súčasným poľským autorom.

Narodil sa v učiteľskej rodine. V lete 1940 utiekol spolu s matkou do Ľvova pred deportáciami na Sibír. Otec, ako záložný dôstojník, bol povolaný do armády na jar 1939 a odišiel do poľského vnútrozemia. Bojoval na západnom fronte, neskôr padol do sovietskeho zajatia.

Ako 17-ročný debutoval básňami v týždenníku Dziś i jutro . Maturoval v roku 1950 na varšavskom gymnáziu Stanisława Staszica a v roku 1956 absolvoval históriu na Varšavskej univerzite. Novinársku dráhu začal v novinách Sztandar Młodych .

V roku 1956 dostal prvú cenu – Zlatý kríž za zásluhy – za reportáž To też jest prawda o Nowej Hucie , v ktorej opísal ťažké životné podmienky robotníkov na socialistickej stavbe baníckeho kombinátu Nowa Huta neďaleko Krakova. Z novín odišiel v roku 1958 po odvolaní členov redakcie kvôli podpore týždenníka Po prostu kritického voči štátnym úradom.

Neskôr prešiel Kapuściński do týždenníka Polityka. Od roku 1962 pracoval pre poľskú tlačovú kanceláriu PAP ako stály zahraničný korešpondent v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii. Dokumentoval pád cisárstva v Etiópii a Iráne. Od roku 1974 pôsobil v týždenníku Kultura.

V roku 1987 uviedlo londýnske divadlo Royal Court Theatre scénickú adaptáciu knihy Cesarz , ktorá opisuje pád režimu Haile Selassieho v Etiópii . Celkovo obdržal cez 40 cien a vyznamenaní.

Citáty Ryszard Kapuściński

„[…] I began to see Algiers as one of the most fascinating and dramatic places on earth. In the small space of this beautiful but congested city intersected two great conflicts of the contemporary world. The first was the one between Christianity and Islam (expressed here in the clash between colonizing France and colonized Algeria). The second, which acquired a sharpness of focus immediately after the independence and departure of the French, was a conflict at the very heart of Islam, between its open, dialectical — I would even say “Mediterranean” — current and its other, inward-looking one, born of a sense of uncertainty and confusion vis-à-vis the contemporary world, guided by fundamentalists who take advantage of modern technology and organizational principles yet at the same time deem the defense of faith and custom against modernity as the condition of their own existence, their sole identity.

[…] In Algiers one speaks simply of the existence of two varieties of Islam — one, which is called the Islam of the desert, and a second, which is defined as the Islam of the river (or of the sea). The first is the religion practiced by warlike nomadic tribes struggling to survive in one of the world's most hostile environments, the Sahara. The second Islam is the faith of merchants, itinerant peddlers, people of the road and of the bazaar, for whom openness, compromise, and exchange are not only beneficial to trade, but necessary to life itself.“

— Ryszard Kapuściński
Travels with Herodotus

Ďalší
Dnešné výročie
Koos de la Rey foto
Koos de la Rey3
juhoafrický generál 1847 - 1914
Sarah Bernhardt foto
Sarah Bernhardt11
francúzska divadelná a filmová herečka 1844 - 1923
Rollo May foto
Rollo May1
americký psychiater 1909 - 1994
George Horace Lorimer foto
George Horace Lorimer2
americký novinár a spisovateľ 1867 - 1937
Ďalších 7 dnešných výročie
Podobní autori
Karel Konrád foto
Karel Konrád5
slovenský bookwriter
Stanislav Štepka foto
Stanislav Štepka10
slovenský dramatik, herec, režisér, scenárista, spisovate...
Marcus Porcius Cato censorius foto
Marcus Porcius Cato censorius46
politik, spisovateľ a ekonóm
Marie Curie-Skłodowská foto
Marie Curie-Skłodowská17
francúzsko-poľská fyzička a chemička
Aleksander Fredro foto
Aleksander Fredro10
poľský spisovateľ
Michail Sergejevič Gorbačov foto
Michail Sergejevič Gorbačov11
generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu
Nikita Sergejevič Chruščov foto
Nikita Sergejevič Chruščov3
prvý tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu
Feliks Chwalibóg8
poľský literát a publicista
Stano Radič51
slovenský humorista, moderátor, politik a sociológ
Peter Ustinov foto
Peter Ustinov15
anglický herec, spisovateľ a dramatik