Beatrix Potter citáty

Beatrix Potter fotka
1   0

Beatrix Potter

Dátum narodenia: 28. júl 1866
Dátum úmrtia: 22. december 1943
Ďalšie mená: Беатрис Поттер, بیترکس پاتر

Beatrix Potterová bola anglická spisovateľka, ilustrátorka, prírodovedkyňa a ochrankyňa anglického vidieka.

Verejnosti je známa najmä ako autorka knižiek pre deti: maľovala zvieratka v ľudskom oblečení, aby boli pre deti veselšie. Ku kresbám neskôr písala aj rozprávky, ako napr. v roku 1893 Dobrodružstvá zajačika Petríka. Je jednou z najúspešnejších autoriek literatúry pre deti všetkých čias, jej knihy sa stali svetovými bestsellermi a boli preložené do desiatok jazykov.

Bola tiež veľmi schopnou prírodovedkyňou, expertkou najmä na huby a lišajníky, jej kresby spor húb a stielok lišajníkov patria medzi to najlepšie, čo bolo v mykológiii a lichenológii na prelome 19. a 20. storočia vytvorené. Napriek tomu neuspela so žiadosťou o prijatie medzi študentov Kráľovskej botanickej záhrady, pretože ženy záhrada neprijímala. I jej mikroskopické ilustrácie klíčenia spor húb musel pred Spoločnosťou lichenológov odprezentovať jej strýko sir Henry Enfield Roscoe, pretože ako žena do klubu nemala prístup ani ako hosťujúci prednášajúci . Z toho istého dôvodu Kráľovská spoločnosť odmietala publikovať jej odborné práce.

Potom čo uspela ako spisovateľka sa začala venovať okrem písania aj ochrane anglického vidieka. Aby ochránila svoj obľúbený kraj Lake District v Cumbrii v North West England pred likvidáciou priemyselnými a stavebnými spoločnosťami, venovala veľkú časť svojho majetku získaného písaním na skupovanie tamojších krachujúcich hospodárstiev a pozemkov, ktoré potom sama riadila a prevádzkovala.

V roku 2006 bola do kín uvedená jej filmová biografia Miss Potter. Wikipedia

Foto: Charles G.Y. King (1854-1937) / Public domain

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dnešné výročie
Philip Stanhope Chesterfield fotka
Philip Stanhope Chesterfield17
britský štátnik a spisovateľ 1694 - 1773
Dogen fotka
Dogen
1200 - 1253
Rosamunde Pilcherová fotka
Rosamunde Pilcherová1
britská spisovateľka 1924 - 2019
Frederick Soddy fotka
Frederick Soddy
anglický rádiochemik 1877 - 1956
Ďalších 13 výročí