Alan Bartlett Shepard citátov

Alan Bartlett Shepard fotka
0   0

Alan Bartlett Shepard

Dátum narodenia: 18. november 1923
Dátum úmrtia: 21. júl 1998

Reklama

Kontradmirál Alan Bartlett „Al“ Shepard, Jr. bol americký astronaut, námorný pilot, skúšobný pilot a podnikateľ.

Absolvent United States Naval Academy v Annapolise s praxou na torpédoborci počas druhej svetovej vojny. V roku 1946 sa stal námorným pilotom a o štyri roky neskôr skúšobným pilotom. V roku 1959 bol vybraný do prvej sedmičky astronautov NASA . V máji 1961 uskutočnil prvý pilotovaný let s posádkou programu Mercury. Stal sa pritom prvým americkým astronautom, aj keď niekedy sa toto prvenstvo pripisuje Johnovi Glennovi. Shepard totiž vo vesmírnej lodi Freedom 7 letel iba po balistickej dráhe, nedostal sa teda na obežnú dráhu ako Glenn. Počas svojho letu sa Shepard stal celkovo druhým človekom vo vesmíre a prvým, ktorý manuálne ovládal orientáciu kozmickej lode. V konečných fázach programu Mercury bol určený ako pilot letu Mercury-Atlas 10, ktorý bol naplánovaný ako trojdňová misia. Shepard loď pomenoval Freedom 7-II na počesť svojej prvej kozmickej lode, ale misia bola nakoniec zrušená.

Potom bol vymenovaný za veliteľa prvého pilotovaného letu programu Gemini, ale v roku 1963 bol vyradený z letového stavu kvôli tzv. Ménièrovej chorobe. Išlo o chorobu vnútorného ucha, ktorá mu bola v roku 1968 úspešne vyliečená chirurgickým zákrokom.

V roku 1971 velil vtedy už 47-ročný Shepard, ako najstarší v oddieli aktívnych astronautov, misii Apollo 14, v rámci ktorej potom pilotovaním lunárneho modulu Antares uskutočnil najpresnejšie pristátie na Mesiaci zo všetkých misií v programe Apollo. Stal sa piatym a zároveň aj najstarším človekom, ktorý vstúpil na mesačný povrch a jediným astronautom z pôvodnej Mercury Seven, ktorý tak uskutočnil. Zaujímavosťou je, že ku koncu druhého a zároveň aj posledného výstupu na mesačný povrch odpálil aj dve golfové loptičky. Apollo 14 bolo Shepardovým druhým aj posledným vesmírnym letom.

Vykonával aj funkciu veliteľa oddielu astronautov v obdobiach od novembra 1963 do júla 1969 a od júna 1971 do 1. augusta 1974 . Dňa 26. augusta 1971 bol povýšený do hodnosti kontradmirál, pričom sa stal prvým astronautom, ktorý dosiahol túto hodnosť. V roku 1974 odišiel z NASA aj z United States Navy a začal sa naplno venovať podnikaniu, s ktorým začal ešte počas kariéry v NASA. Zomrel v roku 1998 na leukémiu.

Podobní autori

Charles Lindbergh fotka
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny a…
Lafayette Ronald Hubbard fotka
Lafayette Ronald Hubbard11
americký autor sci-fi, filozof a zakladateľ Scientologickej…
Emmanuel Macron fotka
Emmanuel Macron3
francúzsky politik
Jurij Gagarin fotka
Jurij Gagarin2
sovietsky pilot a kozmonaut
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt3
32. americký prezident
 Colette fotka
Colette33
1873-1954 francúzska novelistka
Antoine de Saint-Exupéry fotka
Antoine de Saint-Exupéry143
francúzsky spisovateľ a pilot
John Galsworthy fotka
John Galsworthy47
anglický románopisec a dramatik

Citáty Alan Bartlett Shepard

„Alan Shepard was a great man, a great leader. We were pioneers. If you are an explorer, what more can you ask than to travel into space.“

—  Alan Shepard
Edgar Mitchell — reported in St. Petersburg Times staff (July 23, 1998) "Alan Shepard Jr. 1923-1998 - Space pioneer", St. Petersburg Times, p. 1A.

„One can make the argument that the success of the Shepard flight enabled the decision to go to the moon.“

—  Alan Shepard
John Logsdon — reported in John Noble Wilford, The New York Times (July 23, 1998) "Alan Shepard 1923-1998 One of 7 Original Astronauts, He was First American in Space", The Plain Dealer, p. 1A.

Reklama

„His flight was a tremendous statement about tenacity, courage and brilliance. He crawled on top of that rocket that had never before flown into space with a person aboard, and he did it. That was an unbelievable act of courage.“

—  Alan Shepard
NASA Administrator Daniel Goldin — reported in Mark Carreau (July 23, 1998) "Alan Shepard, first American in space, is dead at 74 - Space Age pioneer succumbs to lengthy illness in California", Houston Chronicle, p. A1.

„The fact that every part of this ship was built by the low bidder.“

—  Alan Shepard
When asked by a reporter what he thought about while inside the capsule atop the Redstone rocket. Quoted by Gene Kranz in Failure is Not an Option http://books.google.com/books?id=slQZ3JOUSKQC&q=%22The+fact+that+every+part+of+this+ship+was+built+by+the+low+bidder%22&pg=PA201#v=onepage (2000).

„This is the first time that astronauts of the first group have exhibited things that are personal and sentimental to them. We hope it will encourage youngsters to follow in our footsteps.“

—  Alan Shepard
On dedicating the Astronaut Hall of Fame — reported in Associated Press (May 12, 1990) "Five of Mercury Seven return to the Cape, Launch Hall of Fame - Astronauts hope exhibits will inspire youths to learn", The Gazette, p. A2.

„The first one I hit pretty flush with one hand - went about 200 yards. And the second one I shanked, and it rolled into a crater about 40 yards away.“

—  Alan Shepard
Describing his golf shots made on the Moon — reported in Philip Morgan (April 4, 1993) "'Boy, what a ride!' - On May 5, 1961, Alan Shepard went from being a mere Navy commander to an American icon - the country's first man in space. That 15-minute, 28-second flight on Freedom 7 catapulted him into fame, searing his name and face into the collective imagination of a generation", The Tampa Tribune, p. 1.

„There were similarities between these two incidents. The similarity was too much success … over-confidence and complacency, quite frankly.“

—  Alan Shepard
Discussing the 1967 Apollo 1 fire and 1986 Space Shuttle Challenger disaster incidents — reported in The Deseret News staff (May 7, 1995) "Even Cosmos Is Aghast at Size of Earthly Egos", The Deseret News, p. A2.

„I can hit it farther on the moon. But actually, my swing is better here on Earth.“

—  Alan Shepard
The Orlando Sentinel staff (August 13, 1992) "Lunar-Golfer Shepard Takes Swings In Tourney", The Orlando Sentinel, p. A2.

„I just wanted to be the first one to fly for America, not because I'd end up in the pages of history books.“

—  Alan Shepard
Marcia Dunn, Associated Press Aerospace Writer (May 1, 1991) "Ex-Astronaut Recalls Thrill of 1st U.S. Space Flight", The Deseret News, p. A1.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„Certainly Shepard's flight was a major moment in American history and it clearly showed we were going to respond to the Soviet challenge.“

—  Alan Shepard
Louis Friedman — reported in David Montero (July 23, 1998) "Alan B. Shepard: 1923-1998 - A man of the heavens First American in space, moon golfer dies in sleep", Ventura County Star, p. A01.

„I know you're all saying I can go to the moon but I can't find Pasadena.“

—  Alan Shepard
When Shepard arrived a half-hour late to a book signing of Moon Shot: The Inside Story of America's Race to the Moon — reported in Sun-Sentinel wire services (June 19, 1995) "Astronaut Late to Signing", Sun-Sentinel, p. 2A.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Dnešné výročie
Milan Rúfus fotka
Milan Rúfus14
slovenský básnik, prekladateľ a spisovateľ 1928 - 2009
Karl Heinrich Waggerl fotka
Karl Heinrich Waggerl14
rakúsky autor 1897 - 1973
Thomas Merton fotka
Thomas Merton19
kňaz a autor 1915 - 1968
Karl Barth fotka
Karl Barth10
švajčiarsky protestantský teológ 1886 - 1968
Ďalších 21 výročí
Podobní autori
Charles Lindbergh fotka
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny a…
Lafayette Ronald Hubbard fotka
Lafayette Ronald Hubbard11
americký autor sci-fi, filozof a zakladateľ Scientologickej…
Emmanuel Macron fotka
Emmanuel Macron3
francúzsky politik
Jurij Gagarin fotka
Jurij Gagarin2
sovietsky pilot a kozmonaut
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt3
32. americký prezident