Alan Bartlett Shepard citátov

Alan Bartlett Shepard fotka
0   0

Alan Bartlett Shepard

Dátum narodenia: 18. november 1923
Dátum úmrtia: 21. júl 1998

Reklama

Kontradmirál Alan Bartlett „Al“ Shepard, Jr. bol americký astronaut, námorný pilot, skúšobný pilot a podnikateľ.

Absolvent United States Naval Academy v Annapolise s praxou na torpédoborci počas druhej svetovej vojny. V roku 1946 sa stal námorným pilotom a o štyri roky neskôr skúšobným pilotom. V roku 1959 bol vybraný do prvej sedmičky astronautov NASA . V máji 1961 uskutočnil prvý pilotovaný let s posádkou programu Mercury. Stal sa pritom prvým americkým astronautom, aj keď niekedy sa toto prvenstvo pripisuje Johnovi Glennovi. Shepard totiž vo vesmírnej lodi Freedom 7 letel iba po balistickej dráhe, nedostal sa teda na obežnú dráhu ako Glenn. Počas svojho letu sa Shepard stal celkovo druhým človekom vo vesmíre a prvým, ktorý manuálne ovládal orientáciu kozmickej lode. V konečných fázach programu Mercury bol určený ako pilot letu Mercury-Atlas 10, ktorý bol naplánovaný ako trojdňová misia. Shepard loď pomenoval Freedom 7-II na počesť svojej prvej kozmickej lode, ale misia bola nakoniec zrušená.

Potom bol vymenovaný za veliteľa prvého pilotovaného letu programu Gemini, ale v roku 1963 bol vyradený z letového stavu kvôli tzv. Ménièrovej chorobe. Išlo o chorobu vnútorného ucha, ktorá mu bola v roku 1968 úspešne vyliečená chirurgickým zákrokom.

V roku 1971 velil vtedy už 47-ročný Shepard, ako najstarší v oddieli aktívnych astronautov, misii Apollo 14, v rámci ktorej potom pilotovaním lunárneho modulu Antares uskutočnil najpresnejšie pristátie na Mesiaci zo všetkých misií v programe Apollo. Stal sa piatym a zároveň aj najstarším človekom, ktorý vstúpil na mesačný povrch a jediným astronautom z pôvodnej Mercury Seven, ktorý tak uskutočnil. Zaujímavosťou je, že ku koncu druhého a zároveň aj posledného výstupu na mesačný povrch odpálil aj dve golfové loptičky. Apollo 14 bolo Shepardovým druhým aj posledným vesmírnym letom.

Vykonával aj funkciu veliteľa oddielu astronautov v obdobiach od novembra 1963 do júla 1969 a od júna 1971 do 1. augusta 1974 . Dňa 26. augusta 1971 bol povýšený do hodnosti kontradmirál, pričom sa stal prvým astronautom, ktorý dosiahol túto hodnosť. V roku 1974 odišiel z NASA aj z United States Navy a začal sa naplno venovať podnikaniu, s ktorým začal ešte počas kariéry v NASA. Zomrel v roku 1998 na leukémiu.

Podobní autori

Charles Lindbergh fotka
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny...
Lafayette Ronald Hubbard fotka
Lafayette Ronald Hubbard11
americký autor sci-fi, filozof a zakladateľ Scientologick...
Emmanuel Macron fotka
Emmanuel Macron3
francúzsky politik
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt3
32. americký prezident
 Colette fotka
Colette32
1873-1954 francúzska novelistka
Jurij Gagarin fotka
Jurij Gagarin2
sovietsky pilot a kozmonaut
Angelo d'Arrigo fotka
Angelo d'Arrigo4
taliansky pilot
John Galsworthy fotka
John Galsworthy47
anglický románopisec a dramatik
Antoine de Saint-Exupéry fotka
Antoine de Saint-Exupéry142
francúzsky spisovateľ a pilot

Citáty Alan Bartlett Shepard

Reklama

„I know you're all saying I can go to the moon but I can't find Pasadena.“

—  Alan Shepard
When Shepard arrived a half-hour late to a book signing of Moon Shot: The Inside Story of America's Race to the Moon — reported in Sun-Sentinel wire services (June 19, 1995) "Astronaut Late to Signing", Sun-Sentinel, p. 2A.

„We need a continuing presence in space.“

—  Alan Shepard
Bill Kaczor, Associated Press (May 8, 1993) "Astronauts advocate return to the moon, space flights beyond", The Tampa Tribune, p. 7.

„The fact that every part of this ship was built by the low bidder.“

—  Alan Shepard
When asked by a reporter what he thought about while inside the capsule atop the Redstone rocket. Quoted by Gene Kranz in Failure is Not an Option http://books.google.com/books?id=slQZ3JOUSKQC&q=%22The+fact+that+every+part+of+this+ship+was+built+by+the+low+bidder%22&pg=PA201#v=onepage (2000).

Reklama

„With the passing of Alan Shepard, our nation has lost an outstanding patriot, one of its finest pilots -and I have lost a very close friend.“

—  Alan Shepard
Senator John Glenn — reported in Nicole Koch (July 24, 1998) "The man who played golf on the Moon", The Daily Telegraph (Australia), p. 035.

„We had some adverse conditions in the '60s, in the '70s and the '80s. The agency has risen above that in the past and will rise above that again.“

—  Alan Shepard
Elizabeth Kastor (February 21, 1987) "The Flight of Memory - Mercury Reunion Honors Glenn's Voyage", The Washington Post, p. G1.

„His service will always loom large in America's history. He is one of the great heroes of modern America.“

—  Alan Shepard
President Bill Clinton — reported in Seth Borenstein (July 23, 1998) "Astronaut Filled America's Need for a Space Hero", Detroit Free Press, p. 1A.

Reklama

„I can hit it farther on the moon. But actually, my swing is better here on Earth.“

—  Alan Shepard
The Orlando Sentinel staff (August 13, 1992) "Lunar-Golfer Shepard Takes Swings In Tourney", The Orlando Sentinel, p. A2.

„I just wanted to be the first one to fly for America, not because I'd end up in the pages of history books.“

—  Alan Shepard
Marcia Dunn, Associated Press Aerospace Writer (May 1, 1991) "Ex-Astronaut Recalls Thrill of 1st U.S. Space Flight", The Deseret News, p. A1.

„There were similarities between these two incidents. The similarity was too much success … over-confidence and complacency, quite frankly.“

—  Alan Shepard
Discussing the 1967 Apollo 1 fire and 1986 Space Shuttle Challenger disaster incidents — reported in The Deseret News staff (May 7, 1995) "Even Cosmos Is Aghast at Size of Earthly Egos", The Deseret News, p. A2.

„The first one I hit pretty flush with one hand - went about 200 yards. And the second one I shanked, and it rolled into a crater about 40 yards away.“

—  Alan Shepard
Describing his golf shots made on the Moon — reported in Philip Morgan (April 4, 1993) "'Boy, what a ride!' - On May 5, 1961, Alan Shepard went from being a mere Navy commander to an American icon - the country's first man in space. That 15-minute, 28-second flight on Freedom 7 catapulted him into fame, searing his name and face into the collective imagination of a generation", The Tampa Tribune, p. 1.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Ďalšie
Dnešné výročie
Julius Satinský fotka
Julius Satinský1
slovenský herec, komik, dramatik a spisovateľ 1941 - 2002
Bernard z Clairvaux fotka
Bernard z Clairvaux29
francúzsky opát, teológ 1090 - 1153
Alexander Roda Roda fotka
Alexander Roda Roda20
rakúsky spisovateľ 1872 - 1945
Ďalších 23 výročí
Podobní autori
Charles Lindbergh fotka
Charles Lindbergh2
americký letec, autor, vynálezca, prieskumník, a sociálny...
Lafayette Ronald Hubbard fotka
Lafayette Ronald Hubbard11
americký autor sci-fi, filozof a zakladateľ Scientologick...
Emmanuel Macron fotka
Emmanuel Macron3
francúzsky politik
Franklin Delano Roosevelt fotka
Franklin Delano Roosevelt3
32. americký prezident
 Colette fotka
Colette32
1873-1954 francúzska novelistka