26 úryvkov z kníh

aneta12
20. jún 2017

Pasáže z obľúbených kníh, ktoré vás pri čítaní prinúti či už zamyslieť, alebo zasmiať sa.

"Tá priepasť, do ktorej sa podľa mňa rútiš, je zvláštna, strašná priepasť. Človek, ktorý do nej padá, nie je schopný pocítiť ani si uvedomiť, že už dopadol na dno. Len padá a padá. To je osud ľudí, ktorí v tom či onom období svojho života hľadali niečo, čo im ich okolie nemohlo poskytnúť. Alebo si mysleli, že im to ich okolie nemôže poskytnúť. A tak prestali hľadať. Prestali skôr, ako vôbec začali.."

J. D. Salinger - Kto chytá v žite

"Takto nejako by mohla vyzerať vaša modlitba: Ďakujem. A mali by ste ju denne odriekať aspoň tisíckrát. Pred jedlom i po ňom, ráno aj pred spaním. Vo dne, v noci, stále. Pretože ste dostali dar. Len tak, nech sa páči. Tu máte, žite. Zdarma, nič za to nemusíte zaplatiť. Všetko, čo sa za to od vás očakáva, je, že budete šťastní. Alebo sa o to aspoň pokúsite."

Jaroslav Rumpli - Kruhy v obilí

"Ale prečo má krása na nás taký účinok, aký má, onú zvláštnu pokojnú istotu, ktorú v nás vyvoláva, nevie povedať nik. Väčšina ľudí sa o to pokúsila a azda jednou z najnemennejších vlastností krásy je, že zanecháva v mysli túžbu podeliť sa. Musíme čosi darovať; musíme venovať nejaký čin, aj keby sme len prešli na druhú stranu izby a obrátili vo váze ružu..."

Virginia Woolf - Vlastná izba

"Rána sú prekrásne! Ich jedinou nevýhodou je, že prichádzajú v tak nevhodný čas!"

Glen Cook - Sweet Silver Blues

"Pobozkáme sa, dotkneme. Nechceme nič viac. Čo potrebujeme, je na dosah. Všetko ostatné je nepodstatné. Také jednoduché. Nenaplnení sú iba tí, čo nevedia, čo chcú."

Stig Sæterbakken - Cez noc

"Je to smiešne. Je to smiešne nehanebné od ľudí, ktorí si myslia, že ma môžu zabiť. Ja však zomrieť nemôžem. Som nesmrteľní, tak ako sú nesmrteľní aj oni. Rozdiel spočíva v tom, že ja to viem a oni to nevedia."

Jack London - Tulák po hviezdach

"Život je dlhý, pridlhý, skladá sa z toľkých dní a každý jeden ti poskytuje dosť času na to, aby si sa dopustil chyby, ktorá vymaže rozumnosť a snaženie všetkých ostatných dní. Jediný deň... proti všetkým ostatným.“

Italo Svevo - Zrada (z knihy Poviedky I)

"Strach je v živote človeka rovnako dôležitý ako láska. Tne rovno do živého a ukazuje nám, kto vlastne sme. Cúvneme a zakryjeme si oči? Alebo nájdeme v sebe silu, pristúpime na okraj priepasti a pozrieme sa dolu? Chcete vedieť, čo tam je, alebo budete žiť v ilúzii, že náš komerčný svet žiada, aby sme v ňom ostali uväznení ako slepé húsenice v zámotku? Budete ležať zvinutý so zavretými očami a čakať na smrť? Alebo sa pokúsite z neho vyslobodiť a odletieť?“

Marisha Pessl - Nočný film

"Napokon, čo je to utrpenie? Nebojím sa ho, aj keby bolo nespočetné. Teraz sa ho nebojím, predtým som sa bál... A mám pocit, že je teraz vo mne toľko sily, že premôžem všetko, všetky utrpenia, len aby som mohol povedať a podchvíľou si opakovať: som! V tisícerých mukách - som, zvíjam sa v trýznení - ale som! Sedím v pevnostnej veži, no predsa jestvujem, vidím slnko, a ak ho nevidím, viem, že je. A vedieť, že je slnko - to je už celý život."

Fiodor Michajlovič Dostojevskij - Bratia Karamazovci

"Počas celého svojho života som lásku vnímala ako istý druh dobrovoľného otroctva. To však nie je pravda, sloboda existuje iba tam, kde je aj láska. Len ten, kto sa úplne odovzdá, kto sa cíti slobodný, môže vrúcne milovať.
A kto vrúcne miluje, cíti sa slobodný."

Paulo Coelho - Jedenásť minút

"Vernosť sa nedá sľúbiť, vernosť je želanie s niekým dobrovoľne byť. Môžeme si ju jedine zaslúžiť. Vyžadovať vernosť je obyčajné násilie.''

Pavel ,,Hirax" Baričák - Príbeh muža "

"Tak toto ľudia chcú: nádherné lži. To je to, čo potrebujú. Ľudia sú hlupáci."

Charles Bukowski - Šunkový nářez

"Len 20% z toho, čo robíš, má vplyv na kvalitu tvojho života. To sú tvoje veľmi 'vplyvné' činnosti. Napríklad máš skutočne pocit, že o desať rokov bude mať čas, ktorý si strávil trkotaním pri automate s vodou, posedávaním v zadymenej jedálni alebo sledovaním televízie, nejaký zmysel?
Venuj všetok svoj čas tým aktivitám, na ktorých záleží. Osvietených ľudí ženú ich priority. To je tajomstvo ovládnutia času."

Robin Sharma - Mních, ktorý predal svoje Ferrari

"Ľudské srdce má strach uskutočniť svoje najväčšie sny, pretože si myslí, že si nezaslúži alebo že to nedokáže. Srdce umiera strachom už len pri pomyslení na lásku, ktorá zmizne navždy, na okamih, ktorý nesplní očakávanie, na poklad, ktorý namiesto toho, aby bol nájdený, zostane navždy skrytý v piesku. Pretože keď k tomu dôjde, srdce nakoniec veľmi trpí."

Paolo Coelho - Alchymista

"Ja hovorím, že ťa milujem, no ty hovoríš, že chceš mať slobodu. Prečo je sloboda dôležitejšia ako láska? Bez lásky je sloboda nahá. Prečo láska nedokáže zniesť slobodu? Prečo je láska väzením pre slobodu? A koľko ľudí teda vlastne žije v takomto väzení?"

Xiaolu Guo - Vreckový slovník pre zaľúbených

"Možno by sme mali celý život len ísť a ísť a nikdy nikam nedôjsť."

David Grossman - Žena, ktorá uteká pred správou

"Nie je to tak, že človek začína život ako milé dieťa, ktoré verí všetkému, čo je pod otcovskou strechou? Potom príde deň, keď spadnú z očí šupiny a zrazu sa vidí, aký je - biedny, úbohý, zúfalý, slepý a nahý a s desivou vizážou trúchlivého prízraku sa ďalej tacká životom, ktorý je ako zlý sen."

Jack Kerouac - Na ceste

"Položil mi ruky okolo pása a mľaskavo ma pobozkal na šiju. Nakrátko som zacítila jeho vôňu, tú osobitú arómu jeho pokožky zmiešanú s citrusovou vodou po holení. Bolo to ako vstúpiť do sféry ním obývaného vzduchu, a kým som v tej sfére stála, vládala som s ním veriť, že všetko zlé pominie aj samo, že celý svet smeruje k dobrému koncu.."

Michael Cunningham - Domov na konci sveta

"Ak platí to, čo povedal Schopenhauer, že nechávame prepadnúť tri štvrtiny z nás, aby sme sa stali niekým iným", potom je láska spôsob, ako tie stratené časti nášho ja vymôcť späť. Tú slobodu, o ktorú sme prišli v skorom detstve. Možno láska spočíva práve v nájdení osoby, s ktorou môžeme byť sami sebou, nech už sme akokoľvek čudní"

Matt Haig - Prečo zostať nažive

"Vy, mladí ľudia ste čudáci, všetci do jedného. Minulosť nenávidíte, prítomnosťou opovrhujete a budúcnosť je vám ľahostajná. Môže mať toto dobrý koniec?"

Erich Maria Remarque - Traja kamaráti

"Vo svojom živote ľutujem len to, že nie som niekto iný."

Woody Allen - Nežiaduce účinky

"V živote dobrých ľudí sú zlí určujúci. Tak to v živote chodí. V živote zlých sa dobrí stratia. Ani ich nezbadajú.“

Zuzana Cigánová - Špaky v tŕní

"Svet každého rozbíja a mnohí z nás na tých puklinách zosilnejú. Tým, ktorí sa rozbiť nechcú, prináša smrť. Zabíja veľmi dobrých, veľmi jemných a veľmi odvážnych; bez rozdielu. Ak nepatríš k prvej skupine, môžeš si byť istý, že zabije i teba. No nebude sa priveľmi ponáhľať."

Ernest Hemingway - V inej krajine

"... lepšie pozerať do neba ako v ňom žiť. Aké pusté miesto, aké nepotrebné! Kraj, kde sa skrýva hrom a kde všetko mizne."

Truman Capote - Raňajky u Tiffanyho

"Voda neodporuje. Voda plynie. Keď do nej ponoríš ruku, cítiš ako ťa hladí. Voda nie je pevný múr, nezastaví ťa. No voda plynie vždy tam, kam chce, a napokon sa jej nič nemôže postaviť. Voda je trpezlivá. Voda svojimi vytrvalými kvapkami pomaly zničí aj kameň. Pamätaj si to, dieťa moje. Pamätaj si, že ty si spolovice tiež voda. Keď nemôžeš nejakú prekážku prekonať, prejsť cez ňu, obíď ju. Ako voda."

Margaret Atwood - Penelopiáda

"Ak máte o niečo záujem, nech už je to čokoľvek, treba do toho ísť naplno. Chytiť to oboma rukami, zovrieť, obľúbiť si to a predovšetkým si to vášnivo zamilovať. Nie vlažne. Ani nie vrelo. Jedine vášnivo, horieť vášňou..."

Roald Dahl - Môj strýko Osvald


Mohli by sa Vám páčiť aj citáty