aneta121. jún 2017 19:30

Jan Werich o rovnosti ľudí

Jan Werich bol majstrom slova a v krátkom texte dokázal vystihnúť dokonalý recept na spokojný život.

Na jedno som vždy veril: Že nás pán Boh stvoril všetkých rovnakých.

Jeden je biely, druhý čierny. Jeden je krásny, iný je zase poďobaný od vyrážok. Ale všetkým nám je zima, keď vonku mrzneme a všetci sa potíme, keď praží slnko. A všetci musíme dýchať, aby sme sa neudusili.

Všetkých nás nakoniec odvezú. Inými slovami, všetci sme smrteľní. I nesmrteľní. Ale kvôli tomuto  nesmieme jeden z druhého robiť otroka. Pre toto každý, či už bol jeho otec prezident alebo drotár, musí mať rovnakú príležitosť žiť plnohodnotný život.

Nikto si nesmie myslieť, že je niečo viac, niečo lepšie ako ten druhý. Možno má toho viac v makovici, možno nosí lepšiu košeľu, má šikovnejšie ruky, možno má väčšie bicepsy.

Ale toto všetko ho iba zaväzuje, iba zaväzuje, aby toho urobil o to viac. Viac pre tých s menšími bicepsami a horšou košeľou.

Lenže tomuto môžu veriť a rozumieť iba tí z ľudí, ktorí majú radi ľudí.

Mať ľudí rád a milovať ľudí je celé tajomstvo a jediný recept na šťastie  a to platí pre všetkých. Pre mňa, pre teba, pre Stalina, Trumana, pre celý svet.

Reklama
Mark Zuckerberg a jeho výroky o úspechu
33 ročný Mark Zuckerberg dosiahol nevídaného úspechu. Na vysokej škole založil sociálnu sieť Facebook, z ktorej sa stala najväčšia sociálna sieť na svete. Zuckerberg teraz vlastní majetok v hodnote 75 miliárd doláru, čo znamená, že je 5 najbohatším človekom na svete.

Jan Werich - 3 najlepšie citáty

Citát „Dobrá nálada síce nevyrieši všetky problémy, ale dokáže nasrať toľko ľudí, že stojí zato si ju udržať.“
Jan Werich foto
Jan Werich foto
Jan Werich foto

„Smiech iba blbcov uráža, ale múdrych lieči.“

— Jan Werich český herec, dramatik a spisovateľ 1905 - 1980

Zobraziť ďalšie citáty
Reklama