Frank Zappa citáty

Frank Zappa fotka
5   0

Frank Zappa

Dátum narodenia: 21. december 1940
Dátum úmrtia: 4. december 1993
Ďalšie mená: แฟรงก์ แซปพา

Frank Vincent Zappa, známy ako Frank Zappa bol americký hudobník, kapelník, hudobný skladateľ, producent, gitarista a filmár. Jeho práca bola charakteristická nekonformným prístupom, voľnými improvizáciami, experimentovaním so zvukmi, hudobnou virtuozitou a satirickým pohľadom na americkú kultúru. V svojej viac ako 30 ročnej kariére sa venoval viacerým hudobným žánrom. Komponoval rockovú, popovú hudbu, džez, či jazz fusion, orchestrálne diela modernej klasickej hudby, rockovej opery, práce v štýle musique concrète, absurdity a príkreho, satirického humoru. Je producentom väčšiny z viac ako 60 albumov, ktoré vydal ako sólový hudobník, alebo so svojou skupinou The Mothers of Invention. Je považovaný za jedného z najviac inovatívnych a štýlovo rôznorodých rockových hudobníkov svojej generácie. Frank Zappa režíroval aj celovečerné filmy a hudobné videá a bol autorom grafických návrhov obalov hudobných albumov.

Zappa bol hudobným samoukom, ktorý preberal vplyvy z rôznych žánrov a preto je ťažké kategorizovať jeho hudobné dielo. V mladosti čerpal inšpiráciu od skladateľov hudobnej klasiky 20. storočia ako boli Edgard Varèse, Igor Stravinskij a Anton Webern ale aj z R&B 50. rokov. Klasickú hudbu začal komponovať už na gymnáziu, no v tom istom čase hrával na bicie nástroje v hudobnej skupine hrajúcej R&B. Neskôr sa preorientoval na elektrickú gitaru. V roku 1966 nahral so skupinou Mothers of Invention albumom Freak Out!. Na tomto svojom debute konvenčný rokenrol kombinoval so štúdiovou kolážou spoločných hudobných improvizácií. S takýmto eklektickým a experimentálnym prístupom pokračoval aj naďalej bez ohľadu na to, či si ako základný formát interpretácie vybral džez, rock alebo klasickú hudbu.

Hudobné nahrávky Franka Zappu sú spájané konceptuálnou kontinuitou. Sám ju nazval „Project/Object“. Má množstvo hudobných fráz, myšlienok a symbolov, ktoré sa v obnovených verziách vynárajú v jeho albumoch. Jeho texty často humorne odrážajú jeho odmietanie ikonického pohľadu na zavedené sociálne a politické procesy, štruktúry a hnutia. Zappa bol kritikom bežného stereotypného vzdelávania a organizovaného náboženstva. Zároveň bol priamym a vášnivým stúpencom slobody prejavu, sebavzdelávania, spoluúčasti na politickom dianí a zrušenia cenzúry. Oproti mnohým rockovým hudobníkom svojej generácie neužíval drogy, no podporoval ich dekriminalizáciu a regulovaný predaj.

Počas života bol Frank Zappa vysoko produktívnym, plodným umelcom. Bol rešpektovaný hudobnou kritikou, ale aj kolegami z jeho hudobnej brandže. Ako nezávislý umelec, dosahoval komerčný úspech hlavne v Európe. Ovplyvnil mnohých hudobníkov a hudobných skladateľov. Medzi jeho ocenenia patrí aj uvedenie do Rokenrolovej sieni slávy , či cena Grammy za celoživotný prínos z roku 1997. V roku 2004 časopis Rolling Stone dal Franka Zappu na 71. miesto zoznamu „Stovky najlepších hudobníkov všetkých čias“ a v roku 2011 na 22. miesto zoznamu „Stovky najlepších gitaristov všetkých čias“.

„People are just waiting around to get certified.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: Certification from one source or another seems to be the most important thing to people all over the world. A piece of paper from a school that says you’re smart, a pat on the head from your parents that says you’re good or some reinforcement from your peers that makes you think what you’re doing is worthwhile. People are just waiting around to get certified.

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„This concept of one world-ism, everything blended and smoothed out to this mediocre norm that everybody downgrades themselves to be is stupid.“

—  Frank Zappa

"My Pet Theory" on the second disc of the twin CD version
The MOFO Project/Object (2006)
Kontext: The '60s was really stupid … It was a type of merchandising, Americans had this hideous weakness, they had this desire to be OK, fun guys and gals, and they haven't come to terms with the reality of the situation: we were not created equal. Some people can do carpentry, some people can do mathematics, some people are brain surgeons and some people are winos and that's the way it is, and we're not all the same. This concept of one world-ism, everything blended and smoothed out to this mediocre norm that everybody downgrades themselves to be is stupid. The '60s was merchandised to the public at large... My pet theory about the '60s is that there is a sinister plot behind it... The lessons learnt in the '60s about merchandising stupidity to the American public on a large scale have been used over and over again since that time.

„Forget about the Senior Prom and go to the library and educate yourself if you've got any guts.“

—  Frank Zappa

Liner notes for the album Freak Out! (27 June 1966).
Kontext: Drop out of school before your mind rots from exposure to our mediocre educational system. Forget about the Senior Prom and go to the library and educate yourself if you've got any guts. Some of you like Pep rallies and plastic robots who tell you what to read. Forget I mentioned it. This song has no message. Rise for the flag salute.

„I think that if you use the so-called "strong words" you'll get your point across faster and you can save a lot of beating around the bush.“

—  Frank Zappa

Crossfire debate on censorship (1986)
Kontext: I think that if you use the so-called "strong words" you'll get your point across faster and you can save a lot of beating around the bush. Why are people afraid of words? Sometimes the dumbest thing that gets said makes the point for you.

„Fact of the matter is, there is no hip world, there is no straight world. There's a world, you see which has people in it who believe a variety of different things.“

—  Frank Zappa

Kontext: Fact of the matter is, there is no hip world, there is no straight world. There's a world, you see which has people in it who believe a variety of different things. Everybody believes in something and everybody, by virtue of the fact that they believe in something, use that something to support their own existence.

„The Ultimate Rule ought to be: 'If it sounds GOOD to you, it's bitchin'; if it sounds BAD to YOU, it's shitty. The more your musical experience, the easier it is to define for yourself what you like and what you don't like.“

—  Frank Zappa

Kontext: The Ultimate Rule ought to be: 'If it sounds GOOD to you, it's bitchin'; if it sounds BAD to YOU, it's shitty. The more your musical experience, the easier it is to define for yourself what you like and what you don't like. American radio listeners, raised on a diet of _____ (fill in the blank), have experienced a musical universe so small they cannot begin to know what they like.

„Because it all comes from inside. As a matter of fact, that’s where it stays.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: Organized religions by their very natures are misleading. The bottom line is always money. What that’s got to do with your spiritual well-being still eludes me. It’s always the bucks, no matter how they disguise it. If you need that sort of assistance to keep yourself together, you may be paying a higher rate to a fake religion than you would to a psychotherapist. Which is not to say that a psychotherapist is going to give you any better value per dollar either. lf you’re going to deal with reality, you’re going to have to make one big discovery: Reality is something that belongs to you as an individual. If you wanna grow up, which most people don’t, the thing to do is take responsibility for your own reality and deal with it on your own terms. Don’t expect that because you pay some money to somebody else or take a pledge or join a club or run down the street or wear a special bunch of clothes or play a certain sport or even drink Perrier water, it’s going to take care of everything for you. Because it all comes from inside. As a matter of fact, that’s where it stays.

„There isn’t anything weird about my music.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: There isn’t anything weird about my music. Weird is a skeleton in the closet, wearing a rubber mask with warts all over its nose, and all that kind of shit. That’s not what I do. The thing that makes my music unusual is that people only hear one kind of music all the time over the radio. It’s wallpaper to their lives. Audile wallpaper. There’s one acceptable beat and there are three acceptable chord progressions. There are five acceptable words: baby, love, tears, yat yat. Just because I don’t deal in those terms doesn’t mean I’m weird. So tell these people: I ain’t weird; I’m rational. I’m a person who can choose to write stuff like that, or choose to write stuff that includes all the notes on the piano played at once, followed by a cement truck driving over the piano, followed by a small atomic explosion. Nothing weird about that as long as you do it in a meaningful way.

„The lifestyle that I have is probably neither desirable nor useful to most people.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: The lifestyle that I have is probably neither desirable nor useful to most people. Most people are probably better off getting the certification they desire and spindling their lives away the way they’re doing. I don’t think they’d enjoy living any other way. There are millions of people who acquire all sorts of wonderful feelings from watching a football game and drinking a bottle of beer. It makes them really happy. Doesn’t do shit for me. But for them it’s life itself. As long as they can believe in the beer and the football, then they’ve really got something. And it’s probably more useful to them than religion. So why take it away? Why tell them what’s really going on? Let ’em be happy.

„Everything on this planet has something to do with music. Music functions in the realm of sculptured air.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: Everything on this planet has something to do with music. Music functions in the realm of sculptured air. Polluted as our atmosphere might be, air is the thing that makes music work. Since all other things that occur in the sound domain are transmitted to the ear through that swirling mass, depending on how wide you want to make your definition, you could perceive quite a bit of human experience in terms of music.

„We live in a very special time right now. At no other time in history has there been such mass disillusionment in terms of reliance on governing functions. Most people don’t want to come to terms with that.“

—  Frank Zappa

Oui interview (1979)
Kontext: We live in a very special time right now. At no other time in history has there been such mass disillusionment in terms of reliance on governing functions. Most people don’t want to come to terms with that. It’s been proven over and over again that the emperor isn’t wearing any clothes, but most people don’t like to look at naked emperors. In the process of turning around to avert their eyes, they saw the discotheques and a few other things and latched onto them.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Dnešné výročie
Bettina von Arnim fotka
Bettina von Arnim10
spisovateľka 1785 - 1859
Audrey Hepburn fotka
Audrey Hepburn12
britská herečka 1929 - 1993
John Ruskin fotka
John Ruskin65
anglický spisovateľ a umelecký kritik 1819 - 1900
Federico Fellini fotka
Federico Fellini17
taliansky filmár 1920 - 1993
Ďalších 16 výročí