Beatrix Potter citáty

Beatrix Potter fotka
1   0

Beatrix Potter

Dátum narodenia: 28. júl 1866
Dátum úmrtia: 22. december 1943
Ďalšie mená: Беатрис Поттер, بیترکس پاتر

Beatrix Potterová bola anglická spisovateľka, ilustrátorka, prírodovedkyňa a ochrankyňa anglického vidieka.

Verejnosti je známa najmä ako autorka knižiek pre deti: maľovala zvieratka v ľudskom oblečení, aby boli pre deti veselšie. Ku kresbám neskôr písala aj rozprávky, ako napr. v roku 1893 Dobrodružstvá zajačika Petríka. Je jednou z najúspešnejších autoriek literatúry pre deti všetkých čias, jej knihy sa stali svetovými bestsellermi a boli preložené do desiatok jazykov.

Bola tiež veľmi schopnou prírodovedkyňou, expertkou najmä na huby a lišajníky, jej kresby spor húb a stielok lišajníkov patria medzi to najlepšie, čo bolo v mykológiii a lichenológii na prelome 19. a 20. storočia vytvorené. Napriek tomu neuspela so žiadosťou o prijatie medzi študentov Kráľovskej botanickej záhrady, pretože ženy záhrada neprijímala. I jej mikroskopické ilustrácie klíčenia spor húb musel pred Spoločnosťou lichenológov odprezentovať jej strýko sir Henry Enfield Roscoe, pretože ako žena do klubu nemala prístup ani ako hosťujúci prednášajúci . Z toho istého dôvodu Kráľovská spoločnosť odmietala publikovať jej odborné práce.

Potom čo uspela ako spisovateľka sa začala venovať okrem písania aj ochrane anglického vidieka. Aby ochránila svoj obľúbený kraj Lake District v Cumbrii v North West England pred likvidáciou priemyselnými a stavebnými spoločnosťami, venovala veľkú časť svojho majetku získaného písaním na skupovanie tamojších krachujúcich hospodárstiev a pozemkov, ktoré potom sama riadila a prevádzkovala.

V roku 2006 bola do kín uvedená jej filmová biografia Miss Potter. Wikipedia

Foto: Charles G.Y. King (1854-1937) / Public domain

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dnešné výročie
Niccoló Paganini fotka
Niccoló Paganini2
taliansky huslista, violista, skladateľ 1782 - 1840
Theodore Roosevelt fotka
Theodore Roosevelt16
americký politik, 26. prezident Spojených štátov 1858 - 1919
Josef Václav Sládek fotka
Josef Václav Sládek1
český básnik, publicista a prekladateľ 1845 - 1912
Sylvia Plathová fotka
Sylvia Plathová2
americká spisovateľka 1932 - 1963
Ďalších 14 výročí